A Plútó két új holdját azonosították amerikai csillagászok

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Panoráma
Tetszett a cikk?

Megerősítették a Plútó további két holdjának létezését amerikai kutatók. A picike, nagyon távoli és fagyott Plútó létezéséről a kutatók csak 1930-ban szereztek tudomást. A legrejtélyesebb, kilencedik égitest, 4569 milliárd mérföldre van a Naptól, és az egyetlen, amelyhez még nem jutott el ember alkotta űrhajó.

A Plútó és a Kharón. Új holdakat találtak
© greywizard.net
A Plútó első holdja, a Kharón 1978-ig észrevétlen maradt. Az 1200 kilométer átmérőjű szatelit feleakkora mint a Plútó, így abnormálisan nagy a bolygóhoz képest. Egyes kutatók gyanították, hogy lehetnek más, kisebb holdak is a bolygó körül, de miután a Plútó nagyon messze van a Földtől, nehezen észlelhetőek az ilyen objektumok.

A két másik hold megfigyelését még tavaly novemberben jelentették be a Johns Hopkins Egyetem, a Southwest Kutatóintézet valamint a Massachussets Institute of Technolology kutatói, akik hat hónapot töltöttek a Hubble űrteleszkóp felvételeinek elemzésével, és most megerősítették az adatokat. A két kis holdat P1-nek és P2-nek nevezték el.

Mindkét, viszonylag parányi hold a Khárón pályáján kívül kering – írták a tudósok a Nature című lapban. A két szatelit közül a P1 messzebbre esik a Plútótól, mint a másik két égitest. Átmérője 60 és 165 kilométer között mozog, a P2 pedig húsz százalékkal kisebb.

Bár a holdak pontos pályáját még nem határozták meg, úgy tűnik, mindkettő körpályán kering a bolygó körül, ugyanabban a síkban mint a Kharón. A P1 keringési ideje 38 nap, a P2-é pedig 25 nap.