A Vezúv az űrből. Kiszámítható kitörés © NASA |
A Vezúz leghíresebb kitörése i.sz. 79-ben volt, amikor Pompeji városát betemette a láva. A nápolyi evakuálásra vonatkozó terveket egy a 79-eshez hasonló erősségű, 1631-es kitörés alapján állították fel. A kutatócsoport azonban beszámol egy négyezer évvel ezelőtti kitörésről is, amely lényegesen súlyosabb volt a fent említett két katasztrófánál.
Az amerikai tudományos akadémia (National Academy of Sciences) által végzett legújabb kutatás szerint a bronzkori vulkánkitörés kiömlő lávafolyama 25 kilométer hosszúságban folyt észak-keletre, Nápoly földrajzi határain is túlhaladva.
Amennyiben a Vezúv vulkanikus ciklusai ismétlődnek, ugyanolyan eséllyel következhet be a bronzkorihoz hasonló méretű kitörés, mint az 1631-es. Ebben az esetben az áradat 12 kilométeres körzeten belül mindent elpusztítana, a kitörést követő kőzápor pedig lerombolná a háztetőket a Vezúvtól keletre.
Michael Sheridan, a közlemény egyik szerzője elmondta, hogy a kutatást a Katrina hurrikán esete ösztönözte, a hatóságok ugyanis akkor sem készültek fel megfelelően az előre látható katasztrófára.
A legrosszabb esetben a Vezúv kitörése annyira pusztító lesz, hogy sehová sem lehet majd elmenekülni előle. Nápolynak ezért igenis számolnia kell a helyzet súlyosságával – vélik a kutatók.
Néhány Vezúv nagyságú vulkán vizsgálata alapján a tudósok úgy vélik, hogy képesek meghatározni a várható kitörés idejét.