Kísérleti hörcsög. Jövőbe látás © petz.co.uk |
Az agy már az első 24 órában elkezdte magát gyógyítani. A hörcsögök agyába juttatott peptidek egymást keresztező nanoszálakká álltak össze és az „állványzat” áthidalta a sérült idegek közötti hézagot. Az agyszövet belenőtt a molekuláris rácsszerkezetbe, hegesedés viszont nem keletkezett. Az újonnan képződött agyszövetben újra tudtak nőni az idegsejtek, és helyreállt a hörcsögök látása. A peptideket később lebontotta az állatok szervezete és három hét múlva ártalmatlan anyag formájában távozott a vizelettel együtt.
A kutatók a módszert fiatal, még fejlődő idegrendszerű és felnőtt állatokon egyaránt kipróbálták. Arra számítottak, hogy felnőtt állatoknál növekedési hormonnal kell segíteniük a regenerációt, de erre nem volt szükség. Az injekció után a felnőttek idegsejtjei is újranőttek és visszatért a látásuk illetve az orientációs képességük.
A tudósok – akik kísérleteikről az amerikai tudományos akadémia folyóiratában (PNAS) számoltak be –, úgy gondolják, hogy az ideg-regeneráció fontos akadályát sikerült leküzdeniük, és remélik, hogy munkájuk eredményeit mielőbb a gyógyászatban is alkalmazzák. Első lépésként az embereken végzett idegsebészeti műtéteknél okozott kárt csökkenthetik vele, de később talán a baleseteknél vagy agyvérzésnél szétszakadt részeket is össze lehet majd kötni – írja a BBC honlapja.