A globális felmelegedés a hegyekbe is elviszi a maláriát

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A globális felmelegedés miatt jelentek meg a maláriát hordozó szúnyogok Kelet-Afrika olyan magasabban fekvő területein, ahol eddig alig fordultak elő – derült ki egy amerikai kutatásból.

Afrikai moszkító. Csak a meleg kell
© USDA
A Michigani Egyetem kutatói a Kelet-Afrika hegyvidékeinek – Uganda dél-keleti, Ruanda déli, Kenya nyugati és Burundi északi részének – az elmúlt ötven évben történt hőmérséklet-változásait vizsgálták.

„Ezeket a területeket korábbi kutatásokban is elemezték, de azért nem találtak a felmelegedésre utaló jeleket, mert kizárólag a hőmérsékletből indultak ki, és nem használták fel a maláriával kapcsolatos adatokat” – mondta a BBC-nek Mercedes Pascual, a kutatás vezetője, aki társaival együtt arra az eredményre jutott, hogy az elmúlt évtizedekben fél fokkal emelkedett a hőmérséklet.

Ez a különbség okozhatja a maláriaszúnyog újbóli megjelenését, és számuk megduplázódását. A felmelegedés leginkább a kifejlődési időszakban játszik szerepet. „Azokon a területeken, ahol a hőmérséklet miatt a malária amúgy is járványszerű méreteket ölt, a felmelegedés nincs különösebb hatással a szúnyogok számára, de a magasabban fekvő területeken, ahol ritkábban fordulnak elő ezek a rovarok, a malária megjelenésének egyetlen oka a globális felmelegedés lehet" – mondta Mercedes Pascal.

„Malária-ellenes oltást azoknak a turistáknak érdemes beadatniuk maguknak, akik a Rák- és a Baktérítő között fekvő országokba utaznak Közép- és Dél Afrikában, Ázsiában, vagy Dél-Amerikában” – mondta el az MTI-nek Dr. Jakab Dezső, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat járványügyi főosztályának vezetője. Az oltást az ÁNTSZ fővárosi és megyei intézeteiben, illetve az Országos Epidemológiai Központ nemzetközi oltóhelyein lehet megkapni.