A tumor képződésért feltehetően az igen magas hőmérsékleten, a szenesedésig sütött húsban minden esetben keletkező (szakmai körökben PhlP-nek nevezett) anyag tehető felelőssé – figyelmeztetett Angelo De Marzo, a baltimore-i Johns Hopkins egyetem egyik kutatója.
A felfedezés alátámasztja azoknak a korábbi vizsgálatoknak az eredményeit, amelyek ugyancsak összefüggést véltek felfedezni a jól átsütött hús fogyasztása és a prosztatarák gyakorisága között – állapította meg az Amerikai Rákkutatók Szövetsége De Marzo kutatási eredményeivel kapcsolatban.
A patkányokon elvégzett vizsgálatok azt mutatták, hogy az égett húsban keletkező vegyület nem csupán a rák kialakulásához járul hozzá, de gyorsítja annak terjedését is.
A patkányok szervezetébe a táplálékhoz keverve juttatták be PhlP-nek nevezett vegyületet, majd nyolc hét után megállapították, hogy az adott mennyiség genetikai mutációkat okozott az állatok prosztatájában, beleiben és lépében egyaránt.
A PhlP-nek emberre gyakorolt hatását sokkal nehezebb megállapítani, hiszen minden esetben a hús sütési idejétől, és szenesedési fokától függ, hogy a szóban forgó vegyületből milyen mennyiség jut be a szervezetbe.
A sült hús pörzsanyagai hozzájárulnak a daganatok kifejlődéséhez
Utolsó frissítés:
A hús magas hőmérsékleten történő sütése (például a grillezés) hozzájárul a prosztatarák kialakulásához, legalábbis kísérleti patkányok esetében – állapították meg amerikai kutatók.