A Medical News Today (MNT) című weboldal értesülései szerint az amerikai Dartmouth Medical School tudósainak sikerült egy olyan vakcinát előállítani, amely megvédi a nőket a méhnyakrák-daganatok 70 százalékát okozó HPV-től (humán papillomavirus).
„Ez az első eset, amikor olyan vegyületet sikerült előállítani, amely a leggyakrabban előforduló kórokozót gátolja” – nyilatkozta a MNT-nek Dr. D. Harper a kutatócsoport vezetője. „Bár még tesztelni kell a vakcinát egy nagyobb mintán, az eredmények biztatóak, s ha sikerül, akkor megakadályozhatjuk az összes méhnyakrák-megbetegedés jelentős részét világszerte.” A méhnyakrák korai stádiumában gyógyítható. Csak az Egyesült Államokban évente 470 000 megbetegedést regisztrálnak.
A tesztek a MNT szerint annyira sikeresek voltak, hogy a GlaxoSmithKline gyógyszergyártó óriáscég már jelezte abbéli szándékát, hogy világszerte tesztelje a vakcinát. A hírek szerint a kiterjedt tesztek megkezdését eredetileg 2008-ra tervezték, azonban lehet, hogy már idén lehetőség nyílik erre.
Gazdasági elemzők szerint a Cervarix nevet viselő gyógyszer sokmilliárd dolláros bevételt hozhat annak a cégnek, amely világszerte terjeszti majd.
A HPV nemi úton terjedő vírus, amelyből később kialakul a daganatos megbetegedés, amelyet szakértők feltételezései szerint a nők háromnegyede megkap élete során, azonban általában nem alakul ki a rák.
A Dartmouth Medical School kutatócsoportja 1113, 15 és 25 év közötti nőt vizsgált meg az USÁ-ban, Kanadában és Brazíliában. A csoport fele három dózist kapott a vakcinából, a másik fele placébót. 27 hónappal később ismét megvizsgálták őket, s azt tapasztalták, hogy a szer 100 százalékos hatékonysággal akadályozta meg a HPV elfertőződését. 91 százalékban volt hatékony a HPV 16 és 18 fertőzések ellen. A kutatócsoport szerint a mellékhatások minimálisak voltak.