A berlini orvosegyetemen patkányok táplálékába különböző mennyiségű 4-methyl-benzylidene camphor (4-MBC) vegyületet adagoltak, és ez jelentősen megváltoztatta pajzsmirigyük működését - ismertette a kutatást vezető Josef Köhrle professzor eredményeit az európai endokrinológiai kongresszuson, szerdán Glasgow-ban.
A tanulmány nyomán joggal vetődik fel az aggály, hogy az ultraviola fényt elnyelő vegyületek emberekben is károsíthatják a pajzsmirigy működését.
A bőrt érő ultraibolya napfény bőrrákot okozhat, de a kutatók már korábban is felismerték, hogy az ultraibolya fényt elnyelő vegyületeknek is lehetnek mellékhatásai. 2001-ben svájci tudósok arról számoltak be, hogy a fényvédő szerekben használt
4-methyl-benzylidene camphor (4-MBC) vegyületnek az ösztrogén nemi hormonhoz hasonló hatása van, és patkányoknál felgyorsítja a méh fejlődését.
Mutatkoztak arra utaló jelek is, hogy a 4-MBC hatással van a pajzsmirigyre, de csak most tisztázták a német kutatók, hogy mennyire változtatja meg a pajzsmirigy hormontermelését és térfogatát a patkányoknál. Kiderült: figyelemre méltó mértékben
növeli annak stimuláló hormonnak a termelését, amelynek hatására a pajzsmirigy az anyagcserét szabályozó hormont termeli, és növeli a pajzsmirigy térfogatát.
Hasonló hatást mutatott a benzophenone 2 (BP2) UV-elnyelő anyag is. A német csoport azt is észrevette, hogyha jód is volt a keverékben, elmaradt a káros hatás.
Köhrle professzor véleménye szerint mindezek ellenére az ultraibolya sugárzás elleni védelem elhagyása nagyobb veszélyt jelent, mint maga a napolaj. Mindenesetre vigyázni kell arra, is, hogy elég jód legyen a szervezetben, és át kell gondolni, hogyan
lehet megvédeni a gyerekeket és a pajzsmirigy problémás embereket a napsugárzástól - írta a The New Scientist című tudományos folyóirat honlapján.