Fülből vesznek vért az űrben

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Brazil kutatók űrben is használható arteriális vérvételi készüléket fejlesztettek ki. A hüvelykujj méretű szerkezet a fülcimpán ejtett kis vágással vesz vért, s már kis is próbálták Európában a súlytalanságot rövid ideig előidéző parabolapályás repüléseken.

Thais Russomano brazil doktornő (Microgravity Laboratory, PUCRS egyetem, Brazília) az űrhajósok légzési problémáit kutatja. A mikrogravitációs környezetben használható arteriális vérvételi készüléket azért fejlesztette ki munkatársaival, mert légzési problémákat csak arteriális vérmintával lehet gyorsan és pontosan diagnosztizálni, de ez a súlytalanságban - nem könnyű, és veszélyes is lehet.

A szokásos orvosi vizsgálatoknál a vért a vénákból veszik, de kevés benne az oxigén, és bizonyos súlyos egészségügyi problémák megállapítására nem annyira alkalmas, mint a szívből frissen az artériákba pumpált vér. Az artériákból viszont csak bonyolult módon lehet vért venni, nagy gyakorlat kell hozzá, és fájdalmas, főként pedig veszélyes lehet.  

Russomano és munkatársai a fülre csíptethető készüléket terveztek, amely egy kis penge és egy tartályocska segítségével a fülcimpából vesz le az arteriálishoz erősen hasonló összetételű vért, állítólag szinte fájdalommentesen.     
 
Márciusban az Európai Űrkutatási Hivatal (ESA) a franciaországi Bordeauxból felszálló parabolapályás repülőgépen Simon Evetts, a brit Thames Valley University kutatója próbálta ki a készüléket a súlytalanságban. A kabinban lebegő személyek fülén összesen 31 db 2-5 mm mély vágást sikerült ejtenie. Evetts szerint hordozható vérelemzővel kellene kombinálni a készüléket, s az újabb súlytalansági próbák után a nemzetközi űrállomáson is ki kellene próbálni.

A kérdéskörről az "Aerospace Medical Association" orvosi folyóiratának következő számában jelenik meg publikáció - írta honlapján a The New Scientist című angol tudományos folyóirat.