Az 1 milliárd forint ráfordítással megvalósult kiserőmű évi 12 ezer tonna, a HM Budapesti Erdőgazdaság Zrt. által biztosított tűzifa felhasználásával működik. A felaprított fát különleges technológia beiktatásával, jó hatásfokkal égetik el, az eközben felszabaduló fagáz segítségével pedig áramot termelnek - mondta Kéri
László, az üzem vezetője.
Az így termelt energia elegendő az oktató központ kollégiumának, konyhájának, uszodájának teljes fűtéséhez és áramellátáshoz, sőt többlet energia is keletkezik, amit értékesíthetnek. A 20 embernek munkát adó beruházás - mai energia árakkal számolva - 5-6 év alatt térül meg - tette hozzá.
Hasonló fafűtéses mini-erőművből több ezer üzemel már Európa más országaiban - hívta fel rá a figyelmet a bemutatón Jung László, az Országos Erdészeti Egyesület Megújuló Energia Szakosztályának elnöke. Évente a hazai erdőkből hozzávetően 3 millió köbméter, tüzelésre alkalmas fát termelnek ki, nagyobb hányadát jelenleg nyomott áron exportálják.
Az EU előírja az újrahasznosítható energia felhasználás részarányának növelését valamennyi tagországa számára, ezért a szentendrei biomassza kiserőmű iránt várhatóan megélénkül a hazai kereslet. Annál inkább is - húzta alá a szakember - mert a gázár növekedés nyomán a felhasználók rákényszerülnek a fűtésnél és az áramtermelésnél alternatív megoldások keresésére, tűzifából pedig bőséges mennyiség áll rendelkezésre.