Egy nemzetközi tudóscsoport tagjai a közép-afrikai Kamerunban vizsgálták szabadban élő csimpánzok ürülékét, s sokban találták meg a SIV - a HIV vírus legközelebbi "rokonának" és egyben csimpánz-változatának - antitestét. Erről a kutatók a Science című amerikai tudományos folyóirat honlapján számoltak be csütörtökön. A SIV vírust eddig csak rabságban élő csimpánzoknál sikerült kimutatni.
A megvizsgált közösségekben a csimpánzok mintegy harmada volt fertőzött, s 34 esetben a majmok SIV-antitestei az embernél terjedő HIV-1 vírussal is reakcióba léptek - derül ki az alabamai egyetem (Birmingham) Beatrice Hahn vezette csoportjának a Science honlapján közölt tanulmányából.
Tizenkét esetben a majmokon végzett tesztek eredményét "alig lehetett megkülönböztetni" a HIV-fertőzött embereken végzett ellenőrző tesztekétől.
Hahn és más kutatók már korábban arra a következtetésre jutottak, hogy első ízben minden valószínűség szerint már a XX. század elején terjedt át a csimpánzoktól a HIV-vírus az emberre. A Hahn vezette kutatócsoport új felismerése szerint azonban az AIDS korokozójának nem elsődleges forrásai a kameruni csimpánzok, mert azok is úgy fertőződtek meg Közép-Afrika nyugati részén más majomfajták SIV vírusával, vagy annak valamely előfutárával. Ezzel a kórokozó másodszor is átugrotta a fajtahatárt, először a majomról az emberszabású majomra, másodszor az emberszabású majomról az emberre.