Sokkal több halmazállapota van az anyagnak, mint gondoltuk

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Német fizikusok szerint nehéz ionokkal való besugárzás és extrémen magas nyomás esetén az anyagok szokatlan átalakulásokon mennek keresztül.

Az iskolából ismert három halmazállapot (gáz, folyadék és szilárd) csak nagyjából írja le a természetben előforduló anyagszerkezeteket. Ugyanaz az a szilárd anyag a nyomástól és a hőmérséklettől függően teljesen más termodinamikai fázisban lehet. Például a közismert víznek jelenleg 12 kristályos fázisa ismert (azaz 12 féle jég létezik), és azt gyanítják, hogy a víznek legalább két különböző folyékony fázisa létezik.

Ulrich A. Glasmacher és munkatársai a darmstadti nehézion kutatóintézetben (Gesellschaft für Schwerionenforschung – GSI, Darmstadt) úgy tapasztalták, hogy nagy nyomás és nehéz ionokkal való bombázás együttes alkalmazásával olyan fázisátalakulásokat is elő lehet idézni, amelyeket csak nyomással vagy csak sugárzással nem – erről számoltak be az amerikai fizikus társaság Physical Review Letters című folyóiratában.

A hőmérséklet vagy a nyomás változásával a szilárd anyagban is felléphet fázisátalakulás. Ilyenkor megváltozik a kristályszerkezet, megváltoznak a termodinamikai paraméterek, és egyes esetekben (például a szilárd oxigénnél) az anyag kinézete és színe is megváltozik.

A darmstadti nehézion gyorsítóban grafitkristályt bombáztak nagy energiájú urán ionokkal. Normális körülmények között az anyagba ütköző ion a fékeződéskor mindent szétroncsolt maga körül, és az anyagban egymással párhuzamos, körülbelül 10 nanometer átmérőjű, amorf anyaggal töltött csatornák jöttek létre. Kis sugárdózis esetén ezek a keskeny csatornák elég távol esetek egymástól ahhoz, hogy az anyag szerkezetét egyáltalán ne befolyásolják.

Amikor ugyanezt a kísérletet különlegesen nagy nyomáson hajtották végre, megváltoztak az eredmények. Nyolcvanezer atmoszféra nyomáson a besugárzáskor a grafitkristályban nem csatornák keletkeztek, hanem az egész anyag átalakult. Az elektronmikroszkópos felvételek azt mutatták, hogy az egész grafit kristályban össze-vissza elfordultak a kristálysíkok, azaz a grafit amorf állapotú lett. A viszonylag ritka ion becsapódások „felásták” az egész kristályt, mintegy katalizálták az átalakulást.

A német fizikusok nem erre számítottak. A szén legstabilabb kristályszerkezete ugyanis a gyémánt. A grafit kevésbé stabil, és azt várták, hogy amikor a nagy nyomáson beindul a kristályszerkezet változás, gyémántpor keletkezik. A kísérletben viszont gyakorlatilag csak hamut kaptak.

A kutatók más anyagokkal, például cirkóniummal is megismételték a kísérleteket, és hasonló eredményre jutottak. Az elméletileg korántsem megmagyarázott jelenségek felfedezése várhatóan új anyagtechnológiákhoz vezet és segít jobban megérteni a Föld belsejében vagy a csillagokban lejátszódó folyamatokat.