"Számos vélekedéssel ellentétben meggyőződésem, hogy a tudomány, a kutatás területén is lehet versenyezni, hiszen az értékelhető teljesítmények igenis összemérhetők" - mondta Pakucs János, a Magyar Innovációs Szövetség elnöke a 15. Országos Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny ünnepélyes díjátadóján.
Az OITIV-et először 1992-ben szervezték meg, a magyar középiskolás fiatalok azóta sikeresen vesznek részt a verseny európai döntőiben is. Idén első alkalommal nem csak a fiatalok, hanem az őket felkészítő tanárok is részesültek ösztöndíjban.
"Fontosnak tartjuk, hogy az 51 beküldött pályázatból hét a határon túlról érkezett, a négy első díj közül az egyiket egy szlovákiai magyar diáknak ítéltük oda" - mondta Ormos Pál, a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Központ Biofizikai Intézetének igazgatója, a bírálóbizottság elnöke.
A díjazottak számtalan érdekes találmánnyal érdemelték ki a zsüri ítéletét: első díjakat a sejtelhalás diagnosztizálására kidolgozott módszerért, vírusokkal fertőzött agyi idegpálya-kutatásért, mobiltelefonra letölthető iránytűszoftverért, és hatcsapágyas csillagászati távcsőmechanika kidolgozásáért kaptak a fiatal kutatók.
A második és harmadik díjat olyan leleményes felfedezésekért ítélték oda a gimnazista tudósoknak, mint például az ablaküveg párásodásának megszüntetése, vagy a golyóstoll tintájának eltüntetése, illetve a látó bot kifejlesztése.
Az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Verseny pályamunkái mellett a június 13-án és 14-én megtekinthető Szellemi Termék Börze lehetőséget kínál kutatók, fejlesztők, feltalálók 70 új fejlesztésének a megismerésére, az érdeklődők ez alkalommal térítésmentesen vehetik igénybe az iparjogvédelmi, a marketing, az inkubátorházi és egyéb információs tanácsadást.