Az emberi máj. Összegyűjtik az ismereteket © nih.gov |
Az adatbázis kidolgozásában francia részről az Aureus Pharma és a sanofi-aventis, magyar oldalról a ChemAxon cég és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BMGE) vesz részt. Az Aureus Pharma a kémiai és biológiai adatbázisok építésére vonatkozó szaktudását adja, a sanofi-aventis toxikológiai szakértőket bocsát rendelkezésre, míg a ChemAxon és a BMGE szoftverfejlesztéssel járul hozzá a projekthez.
A projektet 50 százalékig az abban résztvevő vállalkozások finanszírozzák, a fennmaradó kutatási költségeket pedig állami támogatások pótolják ki. Az adatbázis kereskedelmi forgalomba kerülése két-három éven belül várható, és a projekt valamennyi résztvevője jogosult lesz azt értékesíteni.
A gyógyszerfejlesztési folyamatban a hatóanyag által okozott májkárosodás jelenti az egyik alapvető gondot. A magyar-francia együttműködési projekt a jelenleg szétszórtan található toxicitási ismeretek egy adatbázisba tömörítését tűzte ki célul. Ez lehetővé tenné a kutatók számára, hogy hozzáférjenek a korábbi sikertelen kísérletekhez és a vonatkozó toxikológiai jelzésekhez. Ezáltal jelentősen csökkenthető a kudarcok lehetősége a gyógyszerkutatási folyamat során.