A főigazgató elmondása szerint a kutatásban felhasznált őssejtek olyan lombikban létrehozott embriók szöveteiből származnak, amelyeket nem szülői programokban hoztak létre.
Az engedélyezett kutatásoknak három célja van: először is az ismeretek javítása az emberi embriókat felépítő őssejtek közti különbségek mechanizmusának jobb megértéséhez. Ezt követően a kutatók azt fogják vizsgálni, hogy mennyire hasznosíthatóak ezen őssejtek a genetikai betegségek tanulmányozásában. Végül pedig terápiára való alkalmasságukat fogják felmérni a biológusok.
Az érintett hat kutatócsoportból öt a gyógyszer- és orvosi kutatásokkal foglalkozó Insermben, egy pedig a párizsi Pasteur Intézetben dolgozik, s valamennyien külföldről beszerzett őssejtekkel dolgoznak.
A francia kormány 2004 októberében engedélyezte rendeletben, hogy laboratóriumok gyógyászati céllal embrióból nyert őssejtekkel kutatásokkal végezzek. Philippe Douste-Blazy akkori egészségügyi miniszter a rendeletet ismertetve hangsúlyozta, hogy a jogszabály nem szolgál kiskapuként az emberi klónozáshoz, hiszen csak olyan őssejtekkel dolgozhatnak a szakemberek, amelyek a petesejt megtermékenyülése után öt-hat nappal keletkeznek, és egyébként nem fejlődnének magzattá.
A francia parlament 2004. júniusában fogadta el végleges változatban az emberi klónozást tiltó bioetikai törvényt, amely elvileg tiltja a terápiás célú klónozást, de öt évre felfüggesztette a tilalmat, hogy időt adjon a szakértőknek az ezzel kapcsolatos problémák felmérésére.
Először kutatnak emberi embriókból származó őssejtekkel a franciák
Utolsó frissítés:
Hat, közintézményben dolgozó biológuscsoport kapta meg elsőként Franciaországban az engedélyt arra, hogy kutatást folytasson emberi embriókból származó őssejtekkel – adta hírül a Le Monde című napilap Carine Cambyre, a Francia Orvosbiológiai Hivatal főigazgatójára hivatkozva.