Sok jó ember kis helyen. Fejlődő kapcsolatok © iastate.edu |
A NEW TIES virtuális társadalma néhány hónapon belül életre kel egy 60 számítógépből álló gridhálózaton, és a kutatók reményei szerint a kezdetben 1000 ágenset számláló populáció később többmilliósra növekedhet, valamint a rendszerbe több ezer gép kapcsolódhat be. A valóságszimuláció lakosai véletlenszerűen generált egyedi sajátosságokkal fognak rendelkezni nemük, várható élettartamuk, termékenységük, méretük és anyagcseréjük tekintetében. A szülők tulajdonságait az utódok is örökölni fogják, de az egyes egyének életük során tanulni is képesek lesznek saját tapasztalataikból és másoktól.
A kutatók a virtuális lények számára olyan környezeteket hoznak létre, amelyek ösztönzik az egyedfejlődés folyamatát. Így például a ciklikusan ismétlődő évszakok miatt az ágensek a várakozások szerint megtanulnak majd élelmet gyűjteni és raktározni, és ugyanígy a mesterségesen két rivális csoportra osztott társadalomban az egyedek rákényszerülnek arra, hogy meg tudják különböztetni ellenségeiket barátaiktól. A tudósokat a legjobban az a kérdés foglalkoztatja, hogy teremtményeik hogyan tanulnak meg kommunikálni egymással, azaz milyen nyelvet fognak kifejleszteni, továbbá hogy a virtuális társadalom milyen új kultúrformákat fog magából kitermelni.
A kutatómunka középpontjában a szociális tanulás fogalma áll, melynek a tudomány eddig kevesebb figyelmet szentelt, mint az egyéni tanulás és az evolúciós viselkedés tanulmányozásának. A nyelvészekből, szociológusokból és számítógéptudósokból álló kutatócsoport célja egyrészt a nyelv természetes kialakulásának megismerése, másrészt a kollektív mesterséges intelligencia területének előmozdítása. A feltörekvő számítástudományi ágazat a robotika számára nyújthat alkalmazási lehetőségeket a közeljövőben. A veszélyes környezetben mentőmunkálatokat végző vagy a Mars felszínén feladatot teljesítő robotok számára ugyanolyan elengedhetetlen lesz a magas fokú együttműködés képessége, mint ahogy a fogyasztói elektronika eszközeiben is egyre inkább elvárás lehet. A kísérlet eredményei további potenciált nyújthatnak valódi társadalmi problémák modellezésében a politikai döntéshozók számára.
A program gazdái a szimulációs rendszer előkészítésének végső szakaszához jutottak. A mesterséges világot vizualizáló interfész fejlesztésének lezárását követően kezdetét veszi a 2007 augusztusáig lefutó projekt működése.