Konferenciát tartottak a halálközeli élményről Franciaországban

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Dél-Franciaország adott otthont a világ első tudományos konferenciájának, ahol a halálközeli élményekről (Near Death Experience - NDE) cserélt eszmét számos orvos, kutató és egykori páciens.

Fényt láttak az alagút végén
© hvg.hu
Több mint 1500 olyan érintett jelent meg az eseményen, akiknek saját bevallásuk szerint volt alkalmuk megtapasztalni a halál érintését. Az egynapos konferencián megkíséreltek minél tudományosabb válaszokat keresni a sokat vitatott téma kapcsán felvetődő kérdésekre.

Jean-Jacques Charbonnier altatóorvos több jelenlévőtől is beszerzett bizonyítékokat a halálközeli élmény igazolására.

„Azok a páciensek, akik az agyhalál állapotába kerültek, részletesen látták, mi zajlik a váróteremben, illetve körülöttük a műtőasztalon” – nyilatkozta a szakember az AFP riporterének. „Nem hallucinációról beszélünk, mivel meglehetősen valós képet adtak a történésekről.

A konferenciát szervező Sonia Barkallah hozzátette: „olyan emberekről van szó, akik baleset következtében, vagy egy műtét során közel kerültek a halálhoz, s akiket visszahoztak egy olyan tudattalan állapotból, amely teljesen eltér a hétköznapi tudattalantól. Jellemzően arról számoltak be, hogy olyan érzésük volt, mintha a saját testük felett lebegnének, hallották mit beszéltek az orvosok, s úgy érezték, mintha beszippantaná őket egy sötét alagút, amelynek a végén erős, de nem vakító fény világított. Az alagút végén gyakran találkoztak fénylényekkel, illetve halott rokonaikkal, akik megmondták nekik, hogy még nem jött el az idejük.”

A Nature és a The Lancet című tudományos folyóirat részletes cikkeket közölt a konfernecia kapcsán a jelenségről, ám a tudományos világban még mindig számos mítosz és tisztázatlan kérdés övezi a halálközeli élmény témáját.

A konferencia előtt kiadott közleményben számos résztvevő, köztük Raymond Moody, elismert amerikai pszichiáter, úgy fogalmaztak: „nagyon fontos, hogy a tudományos élet résztvevői kutatásokat végezhessenek különböző területeken, így a neurotudományokat illetően is, bármiféle előítélet nélkül.”

Egy, az Egyesült Államokban 1982-ben kiadott tanulmány szerint mintegy nyolcmillió amerikainak volt már halálközeli élménye.

„Ennek ellenére a jelenséget továbbra is sok félreértés övezi, különösen Franciaországban, ahol igen nehéz átfogó kutatásokat végezni” – magyarázta Barkallah. „Azt vettem észre, hogy bár a szakembereket érdekli a téma, a kutatást gyakran titokban végzik, nehogy sarlatánnak bélyegezzék őket. A konferencia célja, hogy bebizonyítsa, létezik élet a halál után, s, hogy felderítse ennek tudományos vonatkozásait."