A XXI. század repülőtéri beléptető kapuja

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A párizsi Utasterminál Expón mutatkozott be a „Jövő ellenőrző pontja”. Az új technológia biztonságosabbá, egyben az utasok számára sokkal kényelmesebbé és gyorsabbá teszi a hagyományos repülőtéri utasellenőrzést, illetve tranzit beléptetést.

Reptéri cipőszkenner. Nem kell
többet a reptéren a lábelit levetni
© GE
Napjainkban az elérhető megoldások korlátai miatt az utasoknak ki kell üríteniük a zsebüket, le kell venniük a cipőjüket és le kell tenniük a laptopjukat, mobiltelefonjukat a beléptető kapuk előtt. Így jelentősen megnő a várakozási idő, az utasok kényelmetlenül érzik magukat és több biztonsági emberre van szükség.

A repülőtéri hatóságok igényeinek megfelelően a GE Security által kifejlesztett komplex ellenőrzési pontot számos egyéni konfigurációval látták el az utas ellenőrzésben jelenleg még nem alkalmazott három új technológia alapján. Ezek közé tartozik a milliméteres hullám és a négypólusú rezonancia eljárás, amelynek segítségével az utasok ruházatát és cipőiket vizsgálják át, valamint a komputertomográfiás (CT) eljárás, melyet már most is széles körben alkalmaznak a feladott poggyászok átvilágítására.

Reptéri beléptetőkapu. Computer
tomograph van benne
© GE
A cipőátvizsgálóhoz és az utasokat a rajta történő áthaladás közben ellenőrző EntryScan rendszerhez hasonló technológiákat alkalmazva kevésbé zavaró módon történhet a robbanóanyagok és tiltott eszközök keresése az utasoknál, amely jelentős különbséget jelent a napjainkban alkalmazott motozásos módszerhez képest. Az utasok számára az eljárás így kevesebb kellemetlenséggel jár majd.

A GE Security 2005 decemberében, a San Franciscoi Nemzetközi Repülőtéren állította fel első ellenőrzésipont-laboratóriumát. A labor lehetővé teszi a csúcstechnológiai megoldások értékelését, melyek a vállalat meggyőződése szerint biztonságosabbá teszik a légi utasforgalmat az Egyesült Államokban. Az amerikai labor felállítását követően a hasonlót állítanak fel Európában is, hogy az említett technológiákat a régió egyedi körülményei között vizsgálhassák.