Van aki a szerelmet is a kibertérben éli meg © secondlife.com |
A CNN-en megjelent beszámoló tanúsága szerint Keith Bakker az amszterdami Smith & Jones szenvedélybetegséggel foglalkozó tanácsadó cég igazgatójaként már húsz – 13 és 30 év közötti – játékfüggőt gyógyított meg január óta. Közülük néhánynak konkrét elvonási tünetei voltak, ugyanis izzadni és remegni kezdtek, amikor megláttak egy számítógépet.
Az újabb elvonókúra júliusban kezdődik, s négytől nyolc hétig tart. Ez magában foglal beszélgetéseket terapeutákkal, illetve olyan foglalkozásokat, amelyeknek célja, hogy felkeltse a páciensek érdeklődését egyéb tevékenységek iránt.
„Olyan gyerekek is vannak a pácienseink között, akik egész egyszerűen nem tudják, hogyan kommunikáljanak szemtől-szembe más emberekkel, ugyanis az elmúlt három évben kizárólag számítógépen keresztül beszélgettek másokkal” – magyarázta Bakker.
A játékfüggőség kialakulásának nincs pontos „receptje”. Elkezdődhet egy kvarcjátékkal is, amelyet a szülők azért adnak a gyerek kezébe, hogy távol tartsák a folyamatos tévézéstől. Innentől nem nehéz eljutni a többszintes, interneten játszható szerepjátékokig, amelyeknek végső célja nincs, pontosan azért, hogy a felhasználók minél többször bejelentkezzenek a rendszerbe (és természetesen ezért fizessenek).
Bakker, saját bevallása szerint már nyolc éves gyerekeken is látta a szenvedélybetegség első jeleit. Egyik páciense, a most 28 éves Hyke van der Heijden nyolc évvel ezelőtt kezdett videojátékokat játszani. Egyetemi évei során akár napi 14 órát is eltöltött a képernyő előtt, s különféle stimulánsokat használt, hogy hosszabb ideig ébren tudjon maradni. Ebből kifolyólag végül tavaly októberben felkeresett egy kábítószer-elvonót, azonban hamar rájött, az igazi problémát a számítógépes játékok jelentik. Amióta sikerrel átesett a kúrán, azóta nem játszott és a drogokkal is leállt.
Bakker szerint a többi szenvedélybeteghez hasonlóan a játékosok is valós életbeli problémáik elől menekülnek. Amikor játszanak, az agyuk endorfint termel, így hasonló állapotba kerülnek, mint a szerencsejáték-megszállottak, vagy a drogfüggők.
„Sokan közülük úgy ülnek le a gép elé, hogy lejátszanak két menetet, aztán megcsinálják a házi feladatot” – magyarázta Bakker. A szakember szerint a játékfüggőség egyik legnagyobb veszélye, hogy a drogtól vagy az alkoholtól eltérően itt gyakran a szülők adják a játékot a gyerekek kezébe. „Ez egy elég új típusú szenvedélybetegség, ezért a szülők sokszor nem ismerik fel a benne rejlő veszélyeket.”
A szakértő szerint a függőség tünetei könnyen felismerhetőek. A szülőknek érdemes odafigyelnie, főleg ha gyermekük hanyagolja szokásos hobbijait, órák hosszat a képernyő előtt ül, vagy ha nincs szociális élete, kerüli a barátait.
„A játékfüggő gyerekek szülei gyakran ugyanazt a hibát követik el, mint a kábítószerfüggőkéi” – mondta Bakker. „Tudják, hogy valami nincs rendben, de nem jönnek rá, mi az. Ilyenkor kell elbeszélgetni a gyerekkel, hogy időben fény derüljön a problémára.”