Megkezdte harmadik űrsétáját a Discovery legénysége

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkezdte harmadik külső űrszerelési munkáját szerdán közép-európai idő szerint kora délután a Discovery amerikai űrrepülőgép hétfős legénységének két tagja - jelentette a houstoni irányítóközpont.

Michael Fossum és Piers Sellers a Discovery jelenlegi küldetése során már kétszer lépett ki a nyílt világűrbe, és ez a mostani, hat és félórásra tervezett lesz utolsó "űrsétájuk" az űrsikló visszatérése előtt.

Eddigi két űrszerelési munkájuk eredményesen végződött. Az első alkalmával részben a Discovery külső hővédő burkán gyakoroltak olyan szerelési munkákat, amelyeket akkor kell alkalmazni, ha az űreszköz külső burkán olyan mértékű sérülést fedeznek fel, amely veszélyeztetheti a Discovery visszatérését. Az első "űrsétán" a két űrhajós a Nemzetközi Űrállomás (ISS) külső felületén is végzett szerelőmunkákat, amelyeket második "kiruccanásukkor" is folytattak.

A szerdai szemleút alkalmával Fossum és Sellers tovább folytatja azokat a teszteléseket, amelyek célja annak gyakorlása, hogy kizárják a Columbia űrrepülőgéppel 2003. február 1-jén történt katasztrófához hasonló események megismétlődését.

A mostani külső űrmunkát már teljes egészében a tervek szerint július 17-én hazatérő Discovery külső burka átvizsgálásának szentelik. Bár az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA vasárnap a Discoveryről készített felvételek alapján zöld jelzést adott az űrrepülőgép visszatérésére, az űrhajósok folytatják és gyakorolják az esetleges rendellenességek észlelését és kijavítását.

Sellers most is annak a kanadai gyártmányú robotkarnak a végére kapaszkodik, amelyen a lehető legmesszebbre el tud jutni az űrrepülőgép külső burkolatának a vizsgálatakor. Az ISS 30 méter hosszú daruformájú szerkezetét az űrállomás belsejéből most is a csapat két nőtagja, Lisa Nowak és Stephanie Wilson irányítja.

Sellers egyebek között egy különleges infravörös kamerával készít felvételeket, amelyek olyan repedéseket is kimutatnak, amelyek szabad szemmel nem láthatóak. Az űrhajósok különösen a Discovery orrkúpját és szárnyait vizsgálják át, hiszen ezeket a részeket éri a legmagasabb hőmérséklet a sűrű légkörbe való visszatéréskor.