Ideghidat szőnek Kép: J.Priestley © BBC |
Az idei Wellcome Trust Biomedikus képverseny díjnyertes felvételén két dolgot láthatunk: pirosas színű feldolgozósejteket , melyek növekedő elemi idegrostok a selyemszálon hosszában, valamint kék segédsejteket, az úgynevezett Schwann sejteket, melyeknek különösen nagy szerepük van az idegsejt-regeneráció folyamatában.
A Spidrex névre keresztelt speciális selymet, genetikailag módosított selyemhernyók termelik, mely által olyan selymet termelnek, mely alkalmas a sejtek ”megkötéséhez”.
„A selyem vérpadként működik, melyen képesek nőni a sejtek” – magyarázta Professzor John Priestly, a londoni Queen Mary Orvosi Egyetem vezető neurológus-kutatója.
A teszteket mind selyemkendőn, mind állatokon elvégezték, s mindekét esetben sikeresnek bizonyultak.
„Állatkísérletek bizonyították, hogy a selyemszál mind a gerincvelőben, mind a perifériás idegrendszerben segíti az idegek regenerálódását.” Priestly szerint az új megoldás nagy előnye, hogy egy kellően vékony csőben is megtörténhet a növesztési folyamat, így a testben a szükséges helyre juttatva megnyújthatják a kívánt idegpályaszakaszt.
A kutatók azt tervezik, hogy a perifériás idegsérüléseket szenvedett betegek -például, akinek átvágták a kezén az idegeket – képes lesz azt újra használni.
Priestly szerint a következő óriási kihívás a sérült gerincvelő kijavítása, ez persze sokkal összetettebb feladat.