Egy halláskárosodást kutató, nagy-britanniai intézet munkatársai által végzett országos vizsgálat megállapítása szerint szüleik korosztályánál mintegy harminc évvel korábban lesznek hallássérültek az MP3-as lejátszókat túl nagy gyakorisággal hallgató mai tizenévesek, illetve fiatal felnőttek. Mint a felmérés megállapította, a 16-34 éves korosztály tagjainak 14 százaléka legalább heti 28 órán át le nem teszi füléről az MP3-lejátszót.
„A megkérdezettek egyharmada számolt be arról, hogy a zene kikapcsolása után egy ideig cseng a füle, ami egyértelműen a halláskorosodás jele” - nyilatkozta Vivienne Michael az intézet egyik vezetője.
A fiatal korosztály hallását nem csupán a fülön viselt lejátszók károsítják, hanem az otthon, illetve kocsiban túl hangosra állított egyéb zenei eszközök, továbbá a klubokban, koncerteken, zenés-táncos szórakozóhelyeken dübörgő zene is.
A megkérdezettek mintegy 28 százaléka mondta, hogy hetente legalább egy alkalommal megfordul efféle szórakozóhelyeken, ugyanakkor mintegy 40 százalék válaszolta azt, hogy nincs tudomása a fülhallgatókból és más zenei eszközökből áradó hangos muzsika hallásrontó hatásáról.
A halláskárosodást vizsgáló nagy-britanniai intézet munkatársai az úgynevezett 60-60-as szabály betartására figyelmezettek, azaz javasolták, hogy MP3-lejátszóját senki se hallgassa a lehetséges kapacitás 60 százalékánál nagyobb hangerővel, 60 percnyi zenehallgatás után pedig egy időre kapcsolja ki a készüléket.