"További kutatások szükségesek annak tisztázására, hogy mindez működhet-e az embernél is, de megfigyeléseink segítenek megfejteni az ideghártya elhalásának eddig nem pontosan értett folyamatát" - mondta dr. Peter Campochiaro, a kutatócsoport vezetője.
A betegeknél a fényérzékeny pálcikák - például mutáció, vagy genetikai okok miatt - fokozatosan elhalnak, arra azonban eddig nem volt magyarázat, hogy mi történik a csapokkal. A kutatás során most azt tapasztalták a tudósok, hogy a pálcikák elsorvadása után a retina oxigénszintje megemelkedik, ezért azt feltételezik, hogy ez okozhatja a további károsodást. A jelenséget oxidatív stressznek, oxidatív károsodásnak is nevezik. Az eredmények most arra szolgáltatnak bizonyítékot, hogy antioxidánsok segítségével lassítani lehet a folyamatot. Mindenesetre először merült fel, hogy hatékony lehet a retinakárosodott betegek ilyen jellegű terápiája.
Az emlősök retinája (ideghártyája) - legyen szó egérről vagy emberről - azonos módon épül fel. Az alakjuk alapján elnevezett fényérzékeny pálcikák és csapok idegi jelekké alakítják át a fényt, és a jelzést a látóideg útján juttatják el az agyhoz. Egyes betegségek esetén, ezek a fényérzékeny sejtek fokozatosan elhalnak, az állapot végstádiumában pedig kialakul a vakság.
A Johns Hopkins egyetem laboratóriumában az E és C vitamin mellett antioxidáns anyagokat injektáltak az egerekbe. A kezelt egerekben a csapok 40 százaléka ép maradt, kétszer annyi, mint a kontrollcsoportban.
Azt is megfigyelték, hogy csak bizonyos fajta antioxidánsok hoztak eredményt, mások alkalmazásával, épp úgy, mint kezelés nélkül, tovább romlott az egerek látása: amikor teljes egészében genetikai okai vannak a látásromlás kialakulásának, nem várható eredmény.
Természetes körülmények között egyes gyümölcsök és zöldségfélék tartalmaznak antioxidánsokat. A tudósok számára egyelőre azonban kérdés, vajon az étkezéssel bejuttatható mennyiség elégséges lehet-e a gyógyhatás kiváltására, vagy a retina degenerációja nyomán kialakuló látásromlás megakadályozására kízárólag a nagy adagokban bejuttatott antioxidáns pótlástól várható kellő hatás - mutat rá a cikk.