Fitoplankton és baktériumok milliárdjai festik be az Arab-öböl vízét a világűrből készített felvételen. Sokkal több szín, mint gondolták volna © NASA |
A tengeri lényszámlálás (Census of Marine Life, CoML) 2000-ben kezdődött, s a tervek szerint 73 ország 1700-nál több kutatója 10 év alatt próbálja felbecsülni az óceánok élővilágának bőségét, sokféleségét és eloszlását. Ezen belül folyik az óceánok mikrovilágának összeírása, melynek során 1200 jellegzetes helyszínen vesznek mintákat a tengervízből, és vetik alá genetikai vizsgálatnak a vízben talált mikroszkopikus élőlényeket. A kutatók arra számítanak, hogy másfajta élővilágot találnak a tenger felszínén és a mélytengerfenék talajában, vagy például olyan helyeken, ahol metángáz tör fel a tengerfenéken.
Az amerikai molekuláris tengerbiológusok eddig az Atlanti- és a Csendes-óceánon 8 helyszínén vettek vízmintákat 550 és 4100 közötti mélységekben. Elmentek sarkvidéki hideg helyszínekre és az Oregon partjaihoz közel található víz alatti vulkanikus repedés forró hévízéhez is.
A kutatók egy forradalmian új genetikai azonosítási technikával, a „454 lépéses szekvenálással” (454 tag sequencing) készítettek „ujjlenyomatokat” a mikro-élőlényekről. A biológusok formálisan eddig ötezer baktérium fajtát írtak le. A modern genetikai módszerek alkalmazásával kiderült, hogy egyetlen liter tengervízben négyszer ennyi fajta van: egy véletlen korty, és máris 10000 féle baktérium, egész „állat- és növénykert” van a fürdőző gyomrában.
A kutatók arra számítottak, hogy a tengervízben literenként 2000 baktérium fajtát találnak, s meglepődve tapasztalták a tízszeres biodiverzitást, de úgy vélik, hogy az óceánokban összesen akár 5-10 millió fajta baktériumot is találhatnak.