Csecsemő figyel. Már sejti, hogy mi a dürrgés |
Összesen 24 csecsemővel végezték el a kísérletet - az 5 és 9 hónap között változó korú kicsinyek között 14 fiú és 10 lány volt - s eredményeiket az Amerikai Tudományos Akadémia Közleményei (PNAS) című tudományos folyóiratban publikálták.
A kísérlet újdonsága, hogy a kutatók az amerikai Oregon egyetem Electrical Geodesic Inc. elnevezésű cége által készített, 128 elektródás igen érzékeny agyhullám regisztráló készülékével dolgoztak. A rendszer azt is követte, hogy a csecsemő az eléje tett képernyőn éppen hová néz.
Megállapították: az agytevékenység a csecsemőknél is a felnőtteknél megfigyelhető minta szerint zajlott, tehát valószínűleg nem igaz az a feltételezés, hogy a felnőtté válás során anatómiai változások is végbemennek az agyban.
Az általánosan elfogadott nézet szerint a kicsikben 2,5 éves korban fejlődik ki az önkontroll képessége, amelyhez fel kell ismerni az elkövetett hibákat, döntést kell hozni és tevékenységet kell változtatni. A meglepő, hogy ennek a szabályozó rendszernek az elemei – például a hibafelismerés – már egy évesnél fiatalabb korban is működnek – adta hírül a ScienceDaily című angol tudományos hírportál.