A Beetham Tower Manchesterben. Magasról fütyül az egészre © findaproperty.com |
Hollandiában, Hook városában kiállítási csarnokot építettek, amelynek meghatározó látványeleme egy rácsos hátsó fal volt. A fal iránya egybeesett az uralkodó széljárással, és amikor a szél sebessége elérte a 72 km/órát, 2500 Hz-es, 100 decibeles fülsiketítő sivítással megszólalt a 9x4 centiméteres sejtekből álló rácsozat. A kutatók végül úgy hallgattatták el az épületet, hogy egy vékony második dróthálóval megtörték az örvények szabályosságát.
A környezetbarát megoldások jegyében például divat lett az épületek hő-terhelését árnyékoló zsalu rácsokkal csökkenteni, s minden ilyen szerkezet körül örvényleni kezd a levegő. A hang kialakulásának mechanizmusa ugyanaz, mint amikor üres sörösüveg felett fúj el valaki: a nyílás felett megfelelő irányban elhaladó szél örvényeket kelt, s az örvénylő levegő gerjeszti a rezonátort, ami hangot sugároz.
Az üvöltő vagy éneklő épületek lecsendesítésére szerződtetett akusztikusok két dolgot tehetnek: megpróbálják elérni, hogy az örvények csak extrém nagy szélsebességeknél alakulhassanak ki, és megpróbálják megszüntetni a csatolást a gerjesztő örvények és a potenciális rezonátorok között.
Az egyre hangosabb épületeket nagy szakmai hallgatás övezi – olvasható a The New Scientist című angol tudományos folyóirat online kiadásában.