A Turning Torso Malmöben. Santiago Calatrava építménye nem kerüli a feltűnést © hvg.hu |
Noha a város építészete hűen tükrözi annak történelmét, és a belváros őrzi a középkor emlékeit, Malmö nem nevezhető „öreg” városnak: számos jelentős változáson ment és megy is keresztül a mai napig. Ezen változások egyik legfeltűnőbbike Malmö átalakulása iparvárosból a felsőoktatás, a technológia és a modern építészet fellegvárává. Amellett, hogy a város népessége egyre nő, Malmö maga is terjeszkedik, ezzel biztosítva fontos pozícióját a növekvő Öresund régióban. Egymás után épülnek az újabb kerületek és lakóövezetek, mint például a több különböző építészeti stílust ötvöző, környezetbarát építkezés jegyében készült Västra Hamnen, vagyis a Western Harbor, a Nyugati Kikötő, vagy éppen annak ékessége, a spanyol építész, Santiago Calatrava által tervezett felhőkarcoló, mely Skandinávia leg-, és Európa 15. legmagasabb építménye is egyben: a Turning Torso.
Felhőkarcoló-tervek. Hogy a világ megismerje © hvg.hu |
Noha Malmö első felhőkarcolóját, a 82 méter magas Kronprinsen (Koronaherceg) házat már 1964-ben megépítették, mégis a Turning Torso volt az, mely elindított egy új hullámot Svédországban: máris felül kívánják múlni a csavart torony magasságát. Egy svéd cég által tervezett fejlesztés célja Malmö legmagasabb épületének, illetve Európa legmagasabb lakóépületének létrehozása. A tervezett felhőkarcoló méretei lenyűgözők: 200 méter magasan szökne az égbe, és 350 lakást foglalna magába. A tervek még jóváhagyásra várnak, de ha a kivitelezők zöld utat kapnak, az új felhőkarcoló már 2010-re elkészülhet.
A Turning Torso lepipálására tervezett felhőkarcoló. Égre kiáltó © hvg.hu |
A fenti tervek közös vonása, hogy mindegyik a feltűnőségre, a drámai kivitelezésre törekszik. Nem véletlenül, hiszen meg kell felelniük Malmö város céljának, amely nem kevesebb, mint a modern építészet legjelesebb képviselőjévé válni.
Az épületek évezredek óta mindig üzeneteket közvetítenek és az adott kor életszemléletét jelenítik meg. A felhőkarcolók sok szempontból mégis az építészet „különcei”. Létük nemcsak kultúráról, életszemléletről vagy az adott kor életminőségéről árulkodik, de ötvöződnek bennük a technológia, a technika vívmányai, illetve az adott régió kereskedelmi, üzleti sikerei is. Folytonosan születő szimbólumok, amelyek valódi kihívása, hogy miként képesek integrálódni környezetük sziluettjébe az adott város a látképének megsértése nélkül, sőt tökéletesítve azt. Malmőnek, úgy tűnik, ez sikerült.