A több laboratórium által megerősített eredmény – reményeik szerint – végre elháríthatja a jelenleg létező akadályokat a további kutatások elől – olvasható Nature tudományos folyóirat online kiadásában.
Az új fejlemény fényében ismét fölerősödhet azonban a politikai vita a kutatás feltételei körül, hiszen az Egyesült Államok kormánya korlátozza az embrionális őssejt kutatást.
Tudósok és betegjogi szervezetek szerint az embrionális őssejtekből fejlődő szövetek segíthetnék az Alzheimer-, a Parkinson-kór illetve a diabétesz gyógyítását. „Ezek után azonban nem lehet majd észérvekkel megmagyarázni kutatásunk ellenzését" – nyilatkozta dr. Robert Lanza, az Advanced Cell Technology kutatócsoportjának vezetője.
A tudósok által kidolgozott technika lényege, hogy a kétnapos – azaz nyolcsejtes állapotban lévő – szedercsira egyik sejtjét emelik ki. A meddőségi klinikákon könnyű hozzáférni az anya testén kívül megtermékenyített petesejthez, a zigótához. Itt ugyanis rutineljárás, hogy kiemelnek az osztódásnak indult zigótából, a blasztocitából egy-egy sejtet különféle diagnosztikus vizsgálatokra, például a Down szindróma szűrésére. Ha nem találnak eltérést, a hétsejtes embriót beültetik a méhbe. Az elmúlt 10 év során számtalan ilyen (hétsejtes) embrióból fejlődött egészséges gyerek.
A magzati őssejteket az eddigiekben magasabb, mintegy 150 sejtes osztódási állapotú – de még a méhfalba való beágyazódás előtti – embrióból emelték ki. A kutatócsoport tavaly jelentette be, hogy egereknél sikeresen vettek ki őssejt kultúrákat a szedercsírából. Bár dr. Lanza csoportja most megsemmisítésre váró embriókat használt, határozottan állítja, hogy a beültetés előtti genetikai diagnózis céljára vett sejtkiemeléshez hasonlóan, az őssejt nyerés is teljesen veszélytelen.
Az amerikai Egészségügyi Minisztériumnak az őssejt kutatással foglalkozó vezetője, dr. James Battey azonban egyelőre nem látja világosan, hogy az új eljárás megfelel-e a kongresszusi korlátozásnak. Feltételezése szerint némi kockázatot jelenthet az embrió számára, ha sejtet vesznek ki belőle szedercsíra állapotában.
Különben is széleskörű kritika övezi az Egyesült Államokban az efféle vizsgálatokat, hiszen például a Katolikus Püspöki Konferencia ellenzi magát az asszisztált reprodukciót (in vitro megtermékenyítést) és a beültetés előtti genetikai diagnózist is. Az ellenzők szerint az eljárás elpusztítja az embriót, s a legfrissebb nyilatkozatok azt mutatják, hogy továbbra is így gondolják.
Megnyílhat az út az emberi őssejtek kutatása előtt
Utolsó frissítés:
Amerikai biológusok sikeresen állítottak elő őssejt kolóniát fiatal magzatból vett sejtből úgy, hogy magát az embriót nem pusztították el, és nem is károsították.