Közlekedési dugó lehet az űrben

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA kedden közölte: szeptember 6. a legkorábbi időpont, amikor újból megkísérelhetik a Atlantis űrsikló indítását a Nemzetközi Űrállomásra.

A NASA eredetileg vasárnapra tervezte a felszállást, amelyet először az indítóállásba csapódott villám, majd az Ernesto trópikus vihar közeledése miatt halasztottak el.

A NASA kedden döntött úgy, visszaküldi az indítóállásba az Atlantis űrrepülőgépet, miután a meggyengült Ernesto trópusi vihar már nem jelent veszélyt a járműre nézve. Az Atlantist néhány órával korábban kezdték el az indítóállásról bevontatni a floridai Kennedy Űrközpont hangárjába, mivel az illetékesek akkor úgy ítélték meg, hogy a közeledő Ernesto kárt tehet a járműben.

A hivatal még szeptember 7-e előtt végre akarta hajtani az indítást, mert utána már zavarhatja azokat az orosz terveket, amelyek szerint két főnyi személyzettel és egy űrturistával felbocsátanak egy Szojuz űrhajót a Föld körül keringő űrlaboratóriumhoz. A két jármű ugyanis együtt "közlekedési dugót" okozhat az űrállomáson.

Ha az Atlantist - többszöri halasztás után - szeptember 3-7. közötti időszakban indítják el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), úgy az orosz űrkutatási hivatal, a Roszkoszmosz négy nappal elhalasztja annak a Szojuz űrhajónak a kilövését, amely a világ első űrturistanőjét szállítja az űrbázisra két hivatásos asztronauta társaságban - jelentették be szerdán Moszkvában.

Az orosz fél most vállalta, hogy az amerikai tervek megvalósulása esetén szeptember 14-ről 18-ra teszi át a Szojuz TMA-9 jelzésű űrhajójának az indítását. Ha viszont az amerikaiak lemondanak a szeptember eleji indításról, úgy a Szojuz az eredetileg kitűzött időpontban, vagyis szeptember 14-én emelkedik a magasba - mondta el a Roszkoszmosz szóvivője, Igor Panarin.

A Szojuz három utasának az egyike Anoushe Ansari iráni származású amerikai dúsgazdag asszony, aki a világ első űrturistanőjeként tölt majd el bő egy hetet a Föld körül 350-400 kilométerre keringő űrállomáson. Vele utazik az ISS-re az amerikai Michael-Lopez Alegria és az orosz Mihail Tyurin. Ők hat hónapig maradnak az űrállomáson.