A floridai Cape Canaveralon lévő Kennedy Űrközpontban rendezett sajtóértekezleten elhangzott, hogy jelenleg a mérnökök nem észlelnek semmilyen műszaki problémát, az időjárás-előrejelzés biztató, mindössze 20 százalék az esély arra, hogy kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt ismét a start elhalasztására kényszerüljenek, és így valószínűleg kedden közép-európai idő szerint 18 óra 29 perckor indul az űrsikló. Ha mégis közbejönne valami probléma, az Atlantist csütörtökön vagy pénteken még megpróbálhatják elindítani, bár erre a két napra kedvezőtlenebbek a meteorológiai előrejelzések. Viszont ha a héten nem nyílik lehetőség az indításra, úgy már csak október végén próbálkozhatnak meg ismét a starttal.
Kilövésre vár az űrsikló © AP |
Az Atlantis indítása lesz a harmadik űrsiklóstart azóta, hogy a Columbia amerikai űrrepülőgép 2003. február 1-jén visszatérés közben felrobbant hét asztronauta tragikus halálát okozva. Azóta kétszer látogatta meg űrsikló az űrállomást. Tavaly nyáron és az idén nyáron mindkétszer az Discovery kötött ki az ISS-en.
Az Atlantis útja lesz azonban a Columbia katasztrófája óta az első olyan küldetés, amelyet már ismét az űrállomás bővítésének, továbbépítésének szentelnek. A Discovery két bevetése során az asztronauták ugyanis csak azokat az új biztonsági ellenőrzési és hibaelhárítási előírások kivitelezését gyakorolták, amelyeket a NASA állított össze a 2003-as katasztrófát követően.
Az Atlantis két nehéz szerkezeti elemet és az űrállomás második, hetvenhárom méter hosszú napelemtábláját szállítja rendeltetési helyére. Ez utóbb üzembe helyezésével az ISS áramellátási kapacitása kétszeresére bővül. Az űrhajósok közül kettő-három alkalommal fog kilépni a nyílt világűrbe, hogy helyükre illesszék a szerkezeti elemeket. A külső űrszerelési munkák időtartamát összesen húsz órára tervezik.