Bár kisebb-nagyobb drámák már jelzik a Kárpát-medence klímaváltozását, a gazdálkodók, az építkezők és a hatóságok egyelőre nem veszik elég komolyan a figyelmeztető jeleket. Például évek óta kormányrendelet írja elő, hogy a hullámtér – a folyók nem védett árterülete – fő feladata az árvíz levezetése, de amikor ez év elején ezt a korlátozást az érintett ingatlanok tulajdoni lapjain is fel akarta tüntetni az állami vízügyi szolgálat, az építkezők nyomására napokon belül letett róla. Pedig az egyre gyakoribb árhullámok valóban indokolnák a jogi szigorítást, ám ezek sem riasztják el az építkezőket, akik aztán hangosan követelik a hullámterek – vízügyi fából vaskarikának számító – árvízvédelmét.
A Római-partért Egyesület vezetői például segélykiáltást intéztek egy gátért hónapokkal az előtt, hogy a dunai árhullám a múlt héten elérte Budapestet. Amúgy nyitott kapukat döngettek: tavaszi döntése alapján a Városháza uniós pénzre pályázva új védművet terveztetne az emberemlékezet óta hullámtérként működő Római megvédésére. Mások nem várnak az állami mannára: számos új ingatlant a korábbinál jóval magasabb alapra építenek a Rómain és másutt is, a szentendrei Pap-szigeti Kempinget pedig a 2005-ös rekordárvíz után körtöltéssel vette körül tulajdonosa, amely állta is a mostani áradatot.
HVG |
Amúgy is egyre melegebb a klíma: 1951-től 1990-ig az átlaghőmérséklet csupán egyetlen évben haladta meg a 10,7 fokot, azóta viszont 2007-ig, azaz 17 év alatt ötször is ez történt. A felmelegedés különösen nyáron erőteljes, 2000 és 2007 között a nyári átlaghőmérséklet öt évben is túllépte a 20,5 fokot, amire a megelőző fél évszázadban csak kétszer volt példa. A hőségriadó legmagasabb szintjét elérő – legalább három napon át 27 fok fölötti – meleg pedig 1905 és 1989 között, azaz 84 év alatt csupán 13-szor fordult elő, az utóbbi 18 évben viszont 18-szor, 2000 óta 11-szer.
Tél és nyár nem egyenletesen melegszik. 1901 óta a téli középhőmérséklet alig változott, miközben a nyári egy teljes fokkal nőtt. (Az országos átlagos 0,76 fokos hőmérséklet-emelkedésről lásd grafikonunkat.) A csapadék időbeli eloszlása pedig egyre szélsőségesebb – magyarázták a HVG-nek az Országos Meteorológiai Szolgálat kutatói, Szalai Sándor és Bella Szabolcs. Több mint egy évszázad alatt a nyári összes csapadékmennyiség alig változott – a növények számára kritikus tavaszi időszakban viszont éves átlagban 11 százalékkal csökkent –, csakhogy a nyári esők korántsem egyenletesen érkeznek. Mind gyakoribb, hogy egy-két nap alatt egy egész havi vagy akár egy egész nyári átlagmennyiség hullik le, elverve a vetést, elárasztva a pincéket – a múlt héten épp Muraszemenyét tette tönkre a zápor okozta özönvíz és sár. Tavaly a nyári csapadék közel háromnegyede – egyes területeken a kilenctizede – záporként érkezett, a lezúduló víz pedig inkább árt a növényeknek. Ennyi csapadékot egyszerre még a száraz talaj sem képes befogadni, a fölösleg elfolyik, esetleg talajeróziót, árvizet okoz. Aszály és vízbőség tehát egy éven belül is előfordulhat, miközben az összes csapadékmennyiség nem tér el a sokéves átlagtól.
HVG |
Az idei rábai árvizet is a monszun jellegű eső okozta. Hatására június 24-én fél nap alatt több mint 4,5 métert emelkedett a víz, 26-án 36 centivel magasabban tetőzött a korábbi csúcsnál. Majd ugyanilyen gyorsan le is apadt. Gondot a hidaknál levő szűkületek okoznak, a körmendi vasúti hídon le is állt a közlekedés. Hasonlóan szélsőséges vízjárású a Tisza, amelynek komplex árvízvédelmére és tájhasznosítására készült el az új Vásárhelyi-terv. Az 1998–2001 közötti tiszai árvizek után, 2003-ban elfogadott program szerint 2007-ig hat víztározónak kellett volna felépülnie az árvízi csúcsok hozamainak befogadására – mert ha azokat a tározókba vezetik, a töltéseket nem kell tovább magasítani, sőt a vizet a szárazabb időszakokban fel lehet használni. Az 51 milliárd forintosnak indult program azonban vontatottan halad. Eddig csak a 16,5 milliárd forintot igénylő cigándi tározó készült el, s az idén várható a mintegy 8 milliárd forint beruházással épülő tiszaroffi átadása. Így egy tiszai árvíz elhárítása továbbra is rendkívüli erőfeszítéseket kívánna meg, mivel a hat tározó csak együtt tudná mintegy 30 centiméterrel csökkenteni az árhullámot.
A kormánynak a napokban elfogadott országgyűlési határozat szerint még az idén éghajlatvédelmi kerettörvényt kell készítenie. Egyelőre azonban a jelek szerint könnyebb éghajlatváltozással foglalkozó kormánybizottságot alakítani – május óta már ilyen intézmény is létezik –, mintsem számottevő forrásokat átcsoportosítani a változó klímához való alkalmazkodásra.
SZABÓ GÁBOR