Trianoni időutazás: percről percre az 1920-as aláírás eseményei
percről percre

Trianoni időutazás: percről percre az 1920-as aláírás eseményei

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
Szegő Iván Miklós
Tetszett a cikk?

Kilencven évvel ezelőtt írták alá a trianoni békeszerződést. A hvg.hu-n percről percre követhették az akkori eseményeket, amelyek itthon és Franciaországban, Versailles-ban történtek.

Most érkezett

Nicaragua is legyőzött minket

A győztes hatalmak közül Franciaországot, Nagy-Britanniát, Japánt, Olaszországot és USA-t is képviselik küldöttek a teremben. De Belgium, Csehszlovákia (Csehország - korabeli magyar szóhasználat szerint), Portugália, Kína, Görögország, Szerbia - és külön, a Pesti Hírlap cikke szerint -, Jugoszlávia, Panama, Nicaragua és Kuba delegáltjai is az ülésteremben vannak.

A hvg.hu a korabeli sajtó alapján megpróbálta rekonstruálni a kilencven évvel ezelőtti eseményeket. A békeszerződés aláírásakor Magyarországon tíz percre megállt az élet, néhány helyen egy órára is felfüggesztették a munkát. A Nemzetgyűlés rendes ülését elhalasztották, de tartottak egy rövid tanácskozást a Magyarország szétdarabolását eredményező szerződés aláírása előtt. Közben Párizs mellett, Versailles-ban nagy volt a készülődés, még a szökőkutakat is beindították a Nagy-Trianon palota környékén. A szerződést délután fél ötkor írták alá, bár a pecsétek már az előző nap rákerültek a megállapodásra. Este a magyar kormány statáriumot hirdetett.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Várakoztatják egy kicsit a magyarokat

A magyar küldöttséget egy fogadószobában várakozatják, miután a ceremónia csak 4 óra 30-kor kezdődik - erről Galántai József írt 1990-ben, a trianoni békéről megjelent kötetében.

A magyar megbízottak 4 óra 15-re érkeznek

Benárd Ágoston népjóléti miniszter és Drasche-Lázár Alfréd magyar diplomata és kormánytisztviselő, rendkívüli követ június 4-én 4 óra 15 perckor autón megérkeznek a Nagy Trianon palotába. Velük van néhány kísérő is, így Praznovszky Iván külügyminisztériumi osztályfőnök és Csáky István is. Az antant részéről Henry alezredes kíséri őket, egy brit őrnagy és egy olasz főhadnagy társaságában.

A főhatalmak képviselői már az ülésteremben vannak

A Szövetséges és Társult Főhatalmak és Hatalmak képviselői már jelen vannak a Nagy Trianon palota galériájában. Az esemény tulajdonképpen az első világháborút lezáró békekonferencia plenáris ülésének is tekinthető. A magyar békeszerződés aláírásához hasonló ceremónia zajlott egyébként az osztrák és a német megállapodások szignálásakor is.

A magyarok már előző nap lepecsételték a szerződést

Egyes hírek szerint a magyar megbízottak már június 3-án rátették pecsétjüket a trianoni szerződésre. Így fél ötig már csak az aláírásuk hiányzik a dokumentumról, amely a Felvidék, Erdély, a Bánát, Bácska, a Baranyai-háromszög és a Muravidék, az Őrvidék (Burgenland) és Fiume elvesztését jelenti majd - Horvátországnak a délszláv államhoz való csatlakozásán túl. 

Hamarosan megérkeznek a magyar megbízottak a palotába

Hamarosan, négy óra után kezdődik a békeszerződés aláírása Versailles-ban. Benárd Ágoston miniszter, a magyar kormány tagja és Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ autón indulnak a palotába.

Hány magyart érintett a trianoni szerződés?

Jeszenszky Géza a Rubicon történelmi folyóirat 2005/6-os számában írja Trianonról: "A békeszerződés az önrendelkezési elvre hivatkozott, de a népszaazást kérő magyar javaslatot elutasította. Az 1910-es népszámlálás adatai szerint 3 424 000 magyar anyanyelvű ember került megkérdezése nélkül, akarata ellenére idegen államok fennhatósága alá. A Csehszlovákiának ítélt területen 1 072 000 magyar, 435 ezer ruszin (vagy ukrán), 263 000 német és 1 702 000 szlovák élt. A Romániához csatolt részeken 1 664 000 magyar, 2 824 000 román és 750 000 egyéb nemzetiségű, főként német ajkú szász és sváb lakott. Végül az új délszláv állam polgára lett közel 600 magyar és 800 000 sváb, szlovák, román és ruszin - 1 727 000 horváttal és 1 029 000 szerbbel együtt."

Az aláírásra újrabútorozták a Nagy-Trianon palotát

 

A Grand Trianon palota

A francia szépművészeti államtitkár rendezte be a Pesti Hírlap értesülései szerint a Nagy Trianon palotát a magyar békeszerződés aláírása előtt. Ő választotta ki azokat a bútorokat, amelyeket külön e ceremónia kedvéért hoztak a kastélyba. A különleges alkalmakkor beindított szökőkutakat is üzembe helyezték június 4-én a palota környékén.

A magyar delegáltak az Hotel des Réservois-ból indulnak

Az előző napon Párizsba érkezett magyar megbízottak az Hotel des Réservois-ból indulnak majd a békeszerződés délután fél ötkor rendezett aláírására. Benárd Ágoston miniszter és Drasche-Lázár Alfréd rendkívüli követ fogják aláírni magyar részről a trianoni szerződést. Benárd népjóléti és munkaügyi miniszter az utolsó pillanatban vállalta magára a feladatot, hogy a magyar kormány egyetlen tagjaként vegyen részt az aláírási ceremónián. Teleki Pál külügyminiszter azért nem kerülhetett szóba a Pesti Hírlap szerint, mert elcsatolt területekről származik - bár ez csak részben volt igaz, hiszen édesanyja pesti, belvárosi görög család tagja -, Soós Károly honvédelmi miniszter pedig lemondott, mintsem, hogy aláírja a békeszerződést.

Majomharapásba hal bele még 1920 októberében a görög király

Nem járt jól a görög király Trianon után, bár országa jelentősen megnövekedett az első világháborús békék következtében - egyébként nem magyar területekből szereztek újabbakat a görögök. I. Sándor hiába ment el Trianonba, megnézni az aláírást, nem sokkal ezután, még 1920 októberében megharapta két majom, és a fertőzésben meghalt a Wikipedia angol oldala szerint. A király kertjében sétált, amikor kutyáját próbálta megvédeni a majmok támadásától, ekkor szerezte a végzetes sebeket.

1 2 3 4 5
Hozzászólások