Manapság a játékipar piaca már nagyobb, mint a filmeké. Nem csak a tizenévesek ülnek a számítógép előtt, a digitális kikapcsolódás kortalan lett. Megjelentek a könnyed irányvonalak, a cél a hardcore gamerek kiszolgálása mellett a közös buli, a családi szórakozás és persze a mérhetetlen profit.
A nagy versenyben idén is voltak győztesek, vesztesek, diadalok és bukások, nagy bejelentések, érdekes újdonságok. Megpróbáljuk, természetesen a teljesség igénye nélkül, összefoglalni 2011 legérdekesebb, a játékiparral kapcsolatos sztorijait.
Az év játékai
Az idei Video Game Awards (VGA) díjátadón december 10-én megszülettek a hivatalos eredmények. A jelölteket látva bátran állíthatjuk, nem volt könnyű a zsüri dolga. Az év legjobb játéka a The Elder Scrolls V: Skyrim, míg a legjobb PC-s játéka a Portal2 lett. Amúgy szerintünk a Dead Island is megér egy misét, de a háborús FPS-ek (Battlefield 3, CoD: Modern Warfare 3) is sok embernek okoznak majd felhőtlen perceket.
Az év bukása - egy legenda vége
A 3D Realms égisze alatt született Duke Nukem 3D annak idején hatalmas siker volt, a felhasználók izgatottan várták a folytatást. Azután jöttek a gondok, a csúszások, végül 12 év (!) kellett ahhoz, hogy elkészüljön a Duke Nukem Forever. Az időközben megöregedett rajongók remegve vágtak bele a nagy kalandba, de sajnos a régi varázs odaveszett. Rengeteg hiba, elnagyolt, szétesett játékmenet, pocsék grafika – ennyi sikerült 12 év alatt, még szerencse, hogy a klasszikus Duke Nukem hangulat azért átsejlik a romokon. A nagy legenda új része nem annyira rossz játék, de sajnos a nagy elvárások miatt egyértelműen az év bukása lett. Sajnáljuk.
Az év nagy bejelentése – elég lesz ennyi?
Az idei E3 fesztiválon mutatta be a Nintendo következő generációs konzolját, amely Wii U néven debütált a nagyközönség előtt. A jövőre várható játékgép lényege egy saját nagy kijelzővel rendelkező kontroller, amelyet akár tévé nélkül is használhatunk, tehát önálló állomásként is értelmezhető. A gép maga kompatibilis lesz a Wii Games és Wii Accesories elemekkel, a régi Gamecube játékok is futnak majd rajta (de csak letölthető formában), viszont sem DVD-t, sem Blu-ray lemezeket nem játszik le.
Az ötlet mindenképpen érdekes, de a Nintendo idei zuhanását ez sem akadályozta meg, a cég jelenleg komoly veszteségekkel küzd. Már a Wii is elvesztette minden előnyét a versenytársakkal szemben, amióta van PlayStation Move és Microsoft Kinect (ezek mozgásérzékelős játékot tesznek lehetővé a konzolokon, amire korábban csak a Wii volt képes).
Az év legjobb kiegészítője – tarol a Kinect
2010 novemberében mutatkozott be a Microsoft Kinect, és az Xbox 360 kamerás kiegészítője hatalmas sikereket ért el (bár a fogyasztók álmait korántsem váltotta be, megmaradt a casual gamerek szintjén): nyolcmillió darabot adtak el belőle két hónap alatt. A játékok azóta is jól fogynak, a szakma elégedett, így nem csoda, hogy a jól működő hardvert igyekeznek tovább nyomni.
A Kinect megjelenésének egyéves évfordulója alkalmából a Microsoft bejelentette, hogy elindítja a Kinect for Windows üzleti programot, amely 2012-ben indul, és az üzleti világot segíti majd. Így lesz a játékból még nagyobb üzlet, és talán egy újgenerációs Xbox esetében már a Kinect is komolyabb szerepet kap majd (ez persze még legalább két év).
Az év legérdekesebb hordozható konzolja – már a 3D a menő
A cím nem véletlen, azért írjuk, hogy a legérdekesebb és nem a legsikeresebb, mert a Nintendo 3DS nem lett igazán siker. Ugyanakkor a Nintendo megint forradalmat csinált, piacra dobott egy olyan hordozható (vagyis handheld) konzolt, amelynek egyik kijelzője képes szemüveg nélkül is élvezhető 3D-s kép megjelenítésére, sőt térhatású fotókat is készíthetünk vele. Bár az élmény korántsem tökéletes, azért a 3DS egy nagyon élvezetes konzol, a mellé kapható játékok kínálata pedig igen meggyőző, ennek ellenére a Nintendo nem tudott olyan eredményeket elérni vele, mint amit szeretett volna.
Az év legnagyobb divatja - mindent újra HD-ben
A retróláz nem csillapodik, és a kiadók azt is jól érzik, hogy mi kell a tökéletesség illúziójához. Elindult egy érdekes folyamat konzolos fronton, amelynek köszönhetően divat lett HD-képminőségre optimalizálva újra kiadni a régi játékokat. Ezzel egyrészt kevés a munka, másrészt újra eladhatók a már lefutott címek.
Olyan nagy nevek kerülnek vagy kerültek a kínálatba, mint a Resident Evil 4, a Code Veronica X, a Devil May Cry, a Metal Gear Solid, a Rayman, a Sonic. A legnagyobb robbanás ezen a fronton mégis a Halo: Combat Evolved Anniversary megjelenése, ahol az eredeti játékot hozták vissza egy új grafikai motorral, ráadásul a játékmenet közben váltogatni lehet a felújított és a klasszikus látványt. Ez olyan rajongói élmény, amelyet nehéz überelni (annak idején a Gamecube-ra megjelenő Resident Evil remake is hasonló öröm volt). Roppant örvendetes lenne, ha lennének még ilyen akciók a kiadók részéről. Tippünk lenne hozzá bőven.