A mobil operációs rendszerek piacán jelenleg két nagy játékost tartanak számon, az iOS és az Android – állítja a Gartner piackutató – lefedi a piac 99,9 százalékát. Azonban voltak és vannak is egyéb operációs rendszerek, gondoljunk csak az egykori Symbian platformra (Nokia), a Windows Mobile OS-re vagy a Samsung saját rendszerére, a Tizenre.
A napokban olyan hírek kaptak szárnyra, amelyek szerint könnyen elképzelhető, hogy a színfalak mögött a Huawei is dolgozik a saját rendszerén. Amúgy nem ma kezdték a fejlesztést, a vállalat alapítója erőltette a „legrosszabb forgatókönyvre” való felkészülés jegyében, azonban a rendszer sosem jelent meg. Állítólag nem volt olyan jó, mint az Android, és az appok hiánya is problémát jelentett. Egy múlt heti pekingi konferencián a Huawei vezetői egyenesen azt állították, hogy nem lesz saját operációs rendszerük a közeljövőben, a South China Morning Post azonban nem tartja ezt kizártnak, hogy mégis csak dolgoznak ezen, legalábbis a tűzhöz közeli források ezt állították.
A jelenlegi amerikai-kínai kereskedelmi viták miatt nem is annyira elképzelhetetlen ez a lépés, már csak azért sem, mert már korábban is voltak a cégnek függetlenségi törekvései, gondoljunk csak processzorára, amely már számos eszközében dolgozik. A ZTE példáján okulva pedig (akitől állítólag még az Android licencelését is megvonhatják, lévén megtiltották számára amerikai beszállítók alkatrészeinek beszerzését, és vannak, akik szerint a Google Androidja is ide sorolható), szoftverfronton is érdemes lehet felkészülnie a legrosszabbra, ugyanis arról is hallani, hogy a Huaweit is vizsgálják az iráni értékesítési szankciók megsértése miatt, igaz, ezt a hírt egyelőre még nem erősítették meg.
Egyelőre még nyitott tehát a kérdés, hogy valóban fejleszt-e saját mobil operációs rendszert a Huawei. Mindenestre ha valóban így tesz, igencsak fel kell kötnie azt a bizonyos gatyamadzagot, hiszen elképesztően sok időt és energiát igényel egy olyan operációs rendszer kidolgozása, amely csak valamennyire is felér az Androidhoz. Vegyük például a Samsung Tizent, már jó pár éve működik, de még csak meg sem közelíti a Google operációs rendszerét funkcionalitás vagy fejlesztői támogatás szempontjából.
Ha tudni szeretne az ügy fejleményeiről, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.