Titan-mentőakció: Meghaltak a tengeralattjáró utasai - percről percre tudósítás
percről percre

Titan-mentőakció: Meghaltak a tengeralattjáró utasai - percről percre tudósítás

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Titan roncsait találták meg a Titanic roncsai közelében.

Most érkezett

A polgári gépek pilótáival is a Titant kerestetik

Egy Twitter-bejegyzés tanúsága szerint az egyik New Yorkba tartó járat pilótáját arra kérték, figyelje a tengert, mert a Titan eltűnésének helyszíne fölött repül át.

Már a pilótákat is arra kérik, keressék az eltűnt Titant

A New York-i léggirányítástól kapott üzenetet egy pilóta, hogy figyelje a tengert, hátha megpillantja a Titant.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

A Titan-kapitány feleségének ükszülei a Titanicon utaztak

Isidor Straus és felesége, Ida Straus a legvagyonosabb utasok közé tartoztak a Titanicon, az óceánjáró katasztrófáját nem élték túl.

 

A Titan-kapitány feleségének felmenői a TItanic egyik leghíresebb áldozatai voltak

A Titanic egykori utasainak ükunokája Wendy Rush, akinek a férje a Titanic roncsaihoz ereszkedő merülőhajót vezette vasárnap.

Komoly nehézséget jelenthet, hogy szénszálas anyagból készült a Titan

Rob Larter fizikus szerint az, hogy sikerül-e megtalálni valamit egy merülő robot segítségével a tengerfenéken, nagyrészt attól függ, hogy mennyire lehet leszűkíteni a keresési területet. Ebben segíthet az a hang, amit dörömböléssel adnak ki a Titan fedélzetén lévők, ám ezzel is van némi probléma.

„Az, hogy még mindig viszonylag nagy területen folyik a kutatás azt jelenti, hogy senki sem tudja, honnan jöttek a hangok” – nyilatkozta a szakember a BBC-nek.

Mint mondja, minden egyes bója iránytűként kell hogy szolgáljon annak felismerésére, hogy melyik irányól érkezik egy hang. Csakhogy a Titan szénszálas felépítésű, nem pedig acél.

A szakember szerint mindez azért probléma, mert így olyan, mintha egy fadarabot ütlegelne valaki egy csengő helyett. A hang sokkal tompább, így nehezebben meghatározható, hogy milyen irányból és milyen messziről jön.

Itt egy animáció, hogy el tudja képzelni, milyen mélyen pihen a Titanic

A spanyol MetaBallStudios készített egy animációt, hogy el tudjuk képzelni, milyen mélységben fekszenek a legismertebb hajóroncsok. A Titanic a 3800 méterrel inkább a középmezőnybe tartozik.

Továbbra is mentőakció a Titan keresése

John Mauger ellentengernagy szerint továbbra is aktív kutató-mentő akcióként tekintenek az eltűnt Titan merülőhajó felkutatására. Mindez azért fontos, mert az elsődleges számítások szerint az oxigén mostanra elfogyhatott a fedélzeten. Ugyanakkor ha a fedélzeten lévők nyugodtak maradtak és spóroltak a levegővel, még lehet idő a kimentésükre.

Mauger a Sky Newsnak úgy nyilatkozott: jelenleg ideális az időjárás a kutatáshoz.

Megérkezett a robot, ami segíthet megtalálni a Titanic roncsainál eltűnt Titant

Már a Victor 6000 nevű merülőhajó is a helyszínen várja, hogy elindulhasson a Titan keresésére.

A Titan vasárnap tűnt el, 1 óra 45 perccel azután, hogy elindult a Titanic roncsa felé. Jelenleg több hajó is azon dolgozik, hogy megtalálják a szerkezetet. Kiderült azonban az is, hogy nem csak az alacsony oxigénszint az egyetlen veszély, ami a legénységet fenyegeti.

Nem csak az alacsony oxigénszint jelent veszélyt a Titan utasaira

Ha a Titan elektromos rendszere felmondja a szolgálatot, vagy kifogy a tartalékaiból az akkumulátora, akkor a hipotermiával is számolnia kell a fedélzeten lévőknek.

Részletek az alábbi cikkben:

Nemcsak az alacsony oxigénszint jelent veszélyt a Titan utasaira

Ken Ledez, a mélytengeri merülésekkel kapcsolatos problémák orvosi szakértője szerint az alacsony oxigénszint mellett más problémák is felmerülhetnek a Titan fedélzetén.

Elindultak a robotok a Titan keresésére

Az amerikai parti őrség jelentése szerint ROV-t, azaz a víz alatt közlekedni képes merülőrobotot indítottak útnak, hogy az eltűnt Titan nyomára bukkanjanak.

Ezek közül az egyik a francia L'Atalante fedélzetéről indult útnak, míg a másikat a kanadai Horizon Arctic fedélzetéről engedték a mélybe. Ez utóbbi állítólag elérte a tenger fenekét, és megkezdte a kutatást.

Leállhat a Titanic kutatása a Titan eltűnése miatt

David Scott-Beddard, a Titanic kiállítását szervező White Star Memories vezetője szerint nem valószínű, hogy a közeljövőben tudományos expedíció induljon a Titanic roncsaihoz, miután a Titan vasárnap eltűnt az ahhoz vezető úton.

„Rendkívül csekély az esélye annak, hogy a jövőben bármilyen kutatást végezzenek a Titanic roncsain. Valószínűleg az én életemben erre már nem kerül sor” – nyilatkozta a CNN-nek a szakember. Úgy véli, vizsgálatot indítanak majd a hatóságok, hogy kiderüljön, pontosan mi történt. Ennek eredménye pedig a jelenleginél sokkal szigorúbb szabályozás lehet.

Elfogyhatott a levegő a Titanon

Ahogy arról korábban beszámoltunk, az amerikai parti őrség számításai alapján amerikai idő szerint 7 óra 18 perckor, magyar idő szerint 13 óra 18 perckor fogyhatott el az oxigén a fedélzeten. Ez az idő lejárt, így mostantól minden apró jel létfontosságú lehet, ami arra utal, hogy a fedélzeten lévők életben vannak.

Fontos azonban megjegyezni, hogy a fenti időpont csupán becslés, vagyis több tényező is változtathat azon, meddig tart ki a Titanon a készlet. Frank Owen, a tengeralattjárók felkutatásában és mentésében jártas szakember a The Guardiannak úgy nyilatkozott, amennyiben a fedélzeten lévők spóroltak a levegőhasználattal, a tartalékok tovább elegendőek lehetnek.

A Titant úgy tervezték, hogy 24 óra múltán visszatérjen a felszínre

Aaron Newman, az OceanGate egyik befektetője szerint a Titanic roncsához vezető úton eltűnt Titan merülőhajót úgy tervezték, hogy 24 óra elteltével visszatérjen a felszínre.

Newman szerint a Titánt ballaszt anyag tartja a víz alatt. Ezek olyan nehéz súlyok, amelyek segítik a hajó stabilitását. Ezt a rendszert úgy találták ki, hogy 24 óra elteltével automatikusan elengedje a tengeralattjárót – írta meg a CNN.

A legénység tagjai maguk is leválaszthatják a ballasztot a Titanról. Ehhez vagy be kell mozgatniuk a szerkezetet, vagy egy pneumatikus szivattyúval ledobhatják azokat róla. Végső esetben viszont a kábelek 24 óra elteltével maguk is leválnak, és a tengeralattjáró emelkedni kezd.

A jelek szerint ez nem történt meg, azt viszont nem tudni, hogy ennek mi lehet az oka.

1 2 3
Hozzászólások