Az iPad kiváló eszköz arra, hogy bárhol, bármikor kényelmesen átnézhessük az online híreket. Ám nem feltétlenül kell a mobil Safarival és annak korlátaival, vagy egyéb iOS böngészőkkel szenvednünk, ugyanis akadnak sokkal jobban használható megoldások is a hírek olvasására.
Az "RSS olvasó" kifejezés kicsit talán száraznak hangzik, ám a táblagépes RSS olvasók sokszor kényelmesebbek, mintha az eredeti oldalakon tallóznánk a hírek között (e programok mindegyike áttördeli ugyanis a cikkeket, hogy azok olvashatóbbak legyenek, megtartva persze a képeket és videókat is). Többségük amolyan interaktív magazint készít a megadott RSS feedek tartalmából - nem csak híroldalak, hanem közösségi site-ok esetében is -, amelyben kényelmesen lapozgathatunk, s ha igazi gyöngyszemre találunk, megoszthatjuk azt másokkal, vagy éppen eltehetjük későbbi elolvasásra. Az alábbiakban csokorba gyűjtöttük a legjobb iPades hírolvasókat.
Flipboard
A Flipboard a felhozatal egyik legjobbja (sőt, szerintünk a legjobb, de ez most nem TOP lista), legalábbis ami a felületet illeti. Segítségével egy helyre gyűjthetjük Twitter, Facebook vagy éppen Google Reader forrásainkat és kényelmesen lapozgatva olvashatjuk azokat. Az arra érdemesnek talált anyagokat megoszthatjuk a Twitteren, Facebookon vagy akár e-mailben is, illetve eltehetjük azokat későbbi elolvasásra az Instapaper vagy Read It Later szolgáltatásokba. A programban félelmetes mennyiségű hírforrást találunk összegyűjtve, így ha saját gyűjteményünk még nincs, ezek közül is válogathatunk.
Pulse
A Pluse szinte minden mobil platformon megtalálható, nemrég jelent meg a Windows Phone 7-es írt változata. A nézőképes hírolvasó kényelmes, gyors és sokoldalú megosztást tesz lehetővé, illetve a későbbi olvasásra szánt linkek kigyűjtése is csak egy mozdulat, ráadásul ezeket később elérhetjük bármilyen rendszeren, tetszőleges böngészőből.
News.me
A News.me-ről nemrég írtunk részletesebb tesztet. Ezzel a programmal a Twitter üzeneteink között landoló, megosztott cikkeket olvashatjuk kényelmesen.
Zite
A Zite a Flipboardéhoz nagyon hasonló felületen teszi elérhetővé a híreket. Forrásként válogathatunk a programban összegyűjtött oldalak közül, de adott esetben a Twitter, a Google Reader, a Delicious, vagy a Read It Later is megadható alapként.
Taptu
Ha a Zite a Flipboard klónja, akkor a Zite a Pluse tökéletes másolata, legalábbis ami a felépítését illeti. Sajnos grafikailag már kevésbé letisztult, de biztosan lesz, akinek éppen ezért jön be jobban a konkurenciánál. Amit viszont biztosan mindenki imád majd benne, az a megosztási lehetőségek végtelen tárháza: Facebook, Twitter, Instapaper, Read It Later, LinkedIn, e-mail. Ennél több nem is nagyon kell. Források tekintetében hasonlóan bőkezű, a népszerű közösségi szolgáltatások üzenőfalaitól a Google Readerig mindenhonnan importálhatunk feedeket, s persze van a programnak saját kínálata is.
Flud
A Flud szintén összetéveszthető a Pluse-zal, szinte pontosan ugyanaz a felépítés és hasonló grafikai elemek jellemzik a kettőt. Itt kevesebb a megosztási lehetőség, cserébe viszont kicsit talán gyorsabban működik a hírek frissítése. Ráadásul itt is megvan minden megosztási lehetőség és akár saját könyvjelzőket is létrehozhatunk a programban. Mi nem tudunk a két alkalmazás (Pulse vs Flud) között választani, szóval érdemes kipróbálni mindkettőt és kinek, melyik jön be jobban, azt tartsa meg. Illetve egy negatívumot találtunk a Flud esetében: amint megpróbáltunk a Twitter fiókhoz kapcsolódni, azonnal kilépett. Ez mondjuk nem jó pont (de bizonyára javítható majd a soron következő frissítéssel)…
Feedly
A Feedly rendelkezik a felsoroltak közül talán a legegyszerűbb felülettel, de ez nem von le semmit az értékéből, pont olyan jól használható, mint bármelyik társa az itt összegyűjtöttekből. Ráadásul szinte minden mobil rendszeren elérhető, így ha megkedveltük, pont úgy használhatjuk például Androidon, mint iOS alatt.
Mixtab
A Mixtab OS X-es változata éppen a múlt héten lett a hét maces alkalmazása. Ami a dologban a legszebb: amit abban a cikkben leírtunk, szinte kivétel nélkül igaz az iPades változatra is. Még a felületük is egyforma (jópofa, skinezhető grafika), és a tartalmat, amit összeválogattunk az asztali változatban, ugyanúgy elérjük a táblagépes verzióban is, hiszen ugyanazzal az ingyenes fiókkal tudunk bejelentkezni itt is. Megosztási lehetőségek közül sajnos csak az e-mail található meg benne, ráadásul nem tud átvenni feedeket mondjuk a Google Readerből, vagy közösségi oldalakról, így csak a kézzel összeválogatott hírcsatornákat használhatjuk (igaz, ezeket is csak egyszer kell összeválogatnunk, hiszen később az online fiókból akár újratelepítés után is automatikusan letöltődnek).