A robottechnika csodája: robotok helyettesítik az ápolókat [videóval]

A robottechnika csodája: robotok helyettesítik az ápolókat [videóval]

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

A kórházi és otthoni betegellátásban az ápolókat helyettesítő robotokat mutatott be a Panasonic egy tokiói...

A kórházi és otthoni betegellátásban az ápolókat helyettesítő robotokat mutatott be a Panasonic egy tokiói szakkiállításon. A robotok amellett, hogy nagyobb kényelmet és önállóságot biztosítanak a mozgásukban korlátozott pácienseknek, olyan feladatokat is képesek már ellátni, amelyeket eddig kizárólag ápolók végezhettek el.

Az októberi Nemzetközi Otthoni Ápolás és Rehabilitációs Eszköz Kiállításon bemutatott, HOSPI-Rimo (Remote Intelligence and Mobility) névre elkeresztelt, önálló helyváltoztatásra is képes robotot, Japánban és több más országban használják már a kórházi ápolásban, elsősorban vizitek távolból történő lebonyolítására. A betegek, vagy az otthonaikban egyedül élő idősek a rokonaikat, barátaikat is folyamatosan maguk mellett érezhetik a berendezés kommunikációs eszközeinek segítségével, a roboton lévő, nagy szögben forgatható HD-minőségű kamera és képernyő ugyanis élethű kommunikációt is biztosít. HOSPI-Rimo önállóan képes a beteget megközelíteni úgy, hogy közben az útban lévő tárgyakat, akadályokat kikerüli, ám egy távirányítóval is utasítható bármilyen helyváltoztatásra. A robot lézeres helymeghatározó rendszere és ultrahangos érzékelői segítségével, a közelében lévő tárgyak távolságát felmérve közlekedik.

Az időskorú vagy más okból mozgásképtelen betegek kényelmes helyváltoztatását segíti emellett az a robotágy, amely hangutasítással változik ágyból kerekesszékké. A RoboticBed egy állítható támlájú, motoros ágy és egy elektromos kerekesszék keresztezése, amelynek köszönhetően a mozgásukban korlátozott emberek könnyedén, ágyból való ki- és beszállás, tehát mások segítsége nélkül hagyhatják el a fekvőhelyüket. Ez számukra is lehetővé teszi az önálló életvitelt. Az ágy hangutasításra emelkedik ülő pozícióba, ráadásul úgy osztja el a testsúlyt az ülő felületen, hogy az felhasználójának hosszú időre is kényelmes elhelyezkedést biztosítson. Ugyancsak ilyen módon utasítható a berendezés arra, hogy ebben a pozícióban az ülőfelületet az ágytól kerekeken gördítve eltávolítsa. Az így működésbe hozott elektromos kerekesszék egy könnyen kezelhető botkormány segítségével mozgatható bármilyen irányban.

Hozzászólások