Bár a leghíresebb kalóz-ellenes (illetve inkább internet-cenzúra) törvényjavaslat a SOPA/PIPA, Európának is megvan a saját, sokat vitatott törvényjavaslata. Az Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) szakértők szerint még a SOPA javaslatainál is drasztikusabb és károsabb az internet és az információ-áramlás szabadságára nézve. Szigorúsága ellenére az ACTA könnyebben „átment” a képviselőkön, mint amerikai társa, a SOPA (amiből már mindenki kihátrált).
Tegnap, az EU-tól szokatlanul nagyon csendben és apró sajtóvisszhanggal, 22 ország (köztük Anglia) fogadta el az ACTA javaslatot, igaz náluk sem megy minden zökkenőmentesen. Alig, hogy elfogadták máris lemondott a törvény kidolgozásában jelentős szerepet vállaló képviselő, Kader Arif (Franciaország). Lemondásának okaként a törvény átláthatatlanságát nevezte meg, sőt azt is nehezményezte, hogy nem voltak érdekegyeztető tárgyalások az ACTA szavazásra bocsátása előtt. Tegnap a lengyel parlamentben a képviselők Guy Fawkes (a híres Anonymous-maszk) papírlapokkal az arcuk előtt tiltakoztak, illetve az utcán is megjelentek az ACTA-ellenes tüntetők.
Maga az Anonymous is akcióba lépett: a SOPA-ellenes megmozdulásokhoz hasonlóan most európai weboldalak ellen terveznek támadásokat, tegnap hosszú órákra le is állt a Copyrightalliance.org.