Az elmúlt időszakban több Sony Xperia telefont (Xperia S és Xperia U) is átment a kezünkön. Ezek közül az Xperia S-be azonnal beleszerettünk, ha megkapja a beígért Android 4.0 frissítést, azt egyik legjobb okostelefon lehet a piacon. Az Xperia U már inkább átlagos, de még szerethető volt. Az Xperia Solával kapcsolatban viszont egyszerűen nem tudtuk eldönteni, hogy pontosan miként is őrizzük meg az emlékezetünkben.
Hozott is, meg nem is…
A Sony mobilja kicsit megosztó darab. Hardveresen például egyáltalán nem mondható rossznak: a kétmagos processzor bőven elvinné a legújabb Androidot is, de a Sola egyelőre csak a 2.3-mal érkezik. Ez persze átmeneti hiányosság, a cég erre a modellre is ígért Ice Cream Sandwich frissítést. Az 512 MB RAM ma még rendben van, hosszú távon azért lehet, hogy már nem lesz elég, a beépített 8 GB memória pedig megfelelő mennyiség, ha azt vesszük, hogy még bővíthetjük MicroSD kártyával.
A kijelző képe szép, de nem kiemelkedő, a betekintési szöge átlagos. A 854x480 pixeles felbontás ma még azért a jobbak közé tartozik, és az olyan alapvető dolgok sem hiányoznak, mint a Bluetooth 3.0, wifi 802.11n, A-GPS és persze a megszokott érzékelő kavalkád. Emellett a telefon megkapta a felső kategóriában egyre terjedő NFC funkciót is és sokak örömére rádió (RDS) funkcióval is büszkélkedhet.
Az 5 megapixeles kamera ezzel szemben nem tartozik a jobbak közé, fátyolos, a színhűséggel hadilábon álló fotókat készít, és és a - maximum 720p - videói sem sokkal jobbak.
A rendszer tehát Android 2.3 (egyelőre), természetesen a Sony által átrajzolt felülettel, Timescape alkalmazással, kiegészített zenelejátszó programmal, a böngésző Flash-képes, van előre telepített QR kód olvasó, TrackID, Facebook, Office formátumok olvasására alkalmazás (szerkeszteni sajnos alapból nem tud, csak ha megvesszük a Pro változatot), FM Rádió, szóval minden, amire szükségünk lehet (ami meg nincs, azt leszedhetjük a Google Play áruházból). A rendszer abszolút zökkenőmentesen üzemel, gyors, mindenre azonnal reagál.
A telefon egyik érdekessége a Floating touch technológia, amelynek lényege, hogy bizonyos funkciókat a képernyő tényleges megérintése nélkül is használhatunk. Például a böngészőben ha egy link fölé visszük az ujjunkat, az automatikusan kijelölődik, anélkül, hogy ehhez fizikailag meg kellene érintenünk a kijelzőt. Ebben a technológiában rengeteg lehetőség van, amiből a Sony most nagyjából ezt a linkes dolgot "csillogtatta meg" egyelőre. De például a virtuális asztalok Live háttérképeit is birizgálhatjuk így. Elképzelhető, hogy később lesznek majd még szoftverek, amelyek kihasználják ezt a lehetőséget, esetleg az Android 4.0 frissítéssel is jöhet valami extra ezen a téren. Az ötlet amúgy remek, jópofa lett volna a Sony részéről érdemben kihasználni is.
A fentiek alapján egyébként azért valljuk be, egy nagyon ígéretes kis készülék képe alakul ki bennünk: a kamerát leszámítva minden téren teljesen jól használható, van benne NFC (a csomagban kapunk két darab programozható műanyag címkét is), egyszer majd jó lesz valamire a Floating touch, és úton van az Android 4.0 is hozzá. Mellesleg a telefon külsejével sincs baj, egészen jól néz ki, bár nekünk az S/U dizájn jobban bejött (de ez ízlés kérdése). Így már csak azt kellene valakinek elmagyaráznia a gyártók részéről, hogy mégis hogy sikerült ebbe a telefonba beletenni egy 1320 mAh-s akkut. Szegény készülék épphogy kibírja vele egy napig…
Persze ha nem zavar minket, hogy állandó készültségbe kell helyeznünk a töltőt, és a fotók jó minősége sem választási kritérium nálunk, akkor a Sony Xperia Sola remek választás lehet a maga 85 ezer forintos átlagárával.