Itt a világ első adatközpont-szimulátora

Itt a világ első adatközpont-szimulátora

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Az adatközpontokra egyre fontosabb szerep hárul az üzletmenet folytonosságának természeti katasztrófák idején történő...

Az adatközpontokra egyre fontosabb szerep hárul az üzletmenet folytonosságának természeti katasztrófák idején történő fenntartása és a vállalati áramfogyasztás csökkentése terén. Ezért fontos kérdés az adatközpont energiahatékonyságának javítása. Az adatközpont áramfogyasztásának csökkentéséhez olyan átfogó szemléletre van szükség, amely az ICT hardverek, a klímaberendezések és más eszközök fogyasztását is figyelembe veszi. A folyamatosan változó működési profilú adatközpontban azonban nehezen lehet előre jelezni, hogyan hat a hardverek vagy a klímaberendezések működési állapotának változása a teljes fogyasztásra.

A Fujitsu Laboratories és a Fujitsu Laboratories of Europe új technológiája a korábban lehetségesnél ezerszer gyorsabban képes meghatározni az épületen belüli hőáramlást, és tökéletesen modellezi az ICT hardvereket, a klímaberendezéseket és az adatközpontban működő többi berendezést. Erre támaszkodva pontosan ki tudja számítani az adatközpont áramfogyasztását. Az új technológiával még az éles bevezetés előtt tesztelni lehet a tervezett energia-megtakarítási intézkedések eredményességét, ami lehetővé teszi az adatközpont fogyasztásának jelentős csökkentését.

Az új technológia az alábbi főbb jellemzőkkel rendelkezik:
1. Nagy sebességű hőáramlás-szimuláció
Az épületen belüli hőáramlást elemző rendszereknél sikerült csökkenteni az elvégzendő számítások mennyiségét azzal, hogy automatikusan, előre kinyerik a környezetből a hőmérsékleti és áramlásiminta-adatokat. A számítási sebesség terén ezerszeres növekedést lehet elérni ezzel a módszerrel.
2. Teljes körű szimuláció
Az összes villamosenergia- és hőáramlási folyamat (ICT hardverek, klímarendszer, tápegységek stb.) modellezésével a teljes adatközpont áramfogyasztását nagy pontossággal, 5% alatti hibaaránnyal lehet szimulálni.

Az új technológiával pontosan szimulálható, milyen hatást gyakorolnak a tervezett energiatakarékossági intézkedések az adatközpont működésének egészére. Ezt korábban nehezen lehetett szemléltetni az éles adatközpont-környezetben. Az új megoldás lehetővé teszi, hogy több stratégiát is megvizsgáljanak: például hogy miként alakul a fogyasztás akkor, ha a kevésbé forgalmas időszakokban egy konkrét terület szervereire összpontosítják a feldolgozási terhelést, és ezzel egy időben lekapcsolják a többi, használaton kívüli szervert és csökkentik a klímaberendezések teljesítményét. A leghatékonyabb intézkedések megvalósításával jelentős javulás várható az adatközpont energiahatékonyságában.

Ugyancsak kedvező, hogy az adatközpont helyszínének klimatikus viszonyai (hőmérséklet és páratartalom) is figyelembe vehetők és a konkrét esetben legmegfelelőbb hűtési módszerek vizsgálhatók. Hűvösebb éghajlaton érdemes olyan módszert választani, ami közvetlenül a külső levegőt vezeti be az épületbe. Ha így sikerül a hőmérsékletet és a páratartalmat a megbízható szerverműködéshez szükséges tartományban tartani, a külső levegőt felhasználó hűtéshez kevesebb energia kell, mint a klímaberendezés üzemeltetéséhez.

Hozzászólások