A robotszoftvereket nem egyszerű megkülönböztetni a valódi felhasználóktól, pedig egyetlen oldal üzemeltetője sem szereti, ha élő látogatók helyett programok írják a tömeges hozzászólásokat vagy töltik le automatikusan az ott található tartalmakat.
A valódi és a mesterséges intelligencia automatikus megkülönböztetésére találták ki a magyarul kimondhatatlan CAPTCHA-t, amivel már biztos mindenki találkozott, amikor egy adat beküldése vagy egy letöltés elindítása előtt egy nehezen olvasható karaktersorozatot kellett beírni.
Az összevissza forgatott és különböző méretű betűket és a számokat, ha nehezen is, de az agyunk fel tudja ismerni, egy szoftveres algoritmusnak azonban ez a legtöbbször megoldhatatlan feladatot jelent. A robotprogramok azonban egyre intelligensebbek lesznek, amit amerikai kutatók most be is bizonyítottak.
Egy eredetileg biztonsági célokra fejlesztett programmal a 15 leglátogatottabb és CAPTCHA-t használó internetes oldalon próbálták ki, milyen hatásfokú a nem valós látogatókat kiszűrő védelem. A program, miután megtanították a pár száz ábra értelmezésére, az esetek döntő többségében ki tudta találni, mit rejt az ellenőrző minta. A teszten olyan nagy oldalak is elvéreztek, mint a Visa, a CNN vagy az eBay. Az eredmények ismeretében érthető, hogy egyre újabb módszerekkel próbálják kizárni a robotokat, amihez a már sok készüléken megtalálható érintőképernyőt és kamerát is felhasználják, mert egy ábra visszarajzolása pillanatnyilag még megoldhatatlan feladatot jelent a szoftverek számára.