Öt éven belül láthatatlan tankok lopakodnak a harctereken

Öt éven belül láthatatlan tankok lopakodnak a harctereken

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Brit katonai tudósok olyan harckocsik kifejlesztésébe kezdtek, amelyek csaknem teljesen láthatatlanok maradnak az...

Brit katonai tudósok olyan harckocsik kifejlesztésébe kezdtek, amelyek csaknem teljesen láthatatlanok maradnak az ellenséges tekintetek előtt. A fejlett álcázási technikával ellátott tankok öt éven belül belopakodhatnak a harcterekre, vagy a terroristáktól veszélyeztetett területekre, ahol arra is képesek lesznek például, hogy a tömegből kiszűrjék és ártalmatlanná tegyék az öngyilkos merénylőket.

A láthatatlanná tévő eszközök már réges-régen felgyújtották az emberek képzeletét, hiszen a népmesék állandó eszköze volt a legkisebb királyfi életét megmentő varázsköpeny, ami aztán feltűnt a tündék csodaköpönyegeként a Gyűrűk Ura fantasy eposzban, majd a high-tech láthatatlanság is megjelent a Ragadozó földön kívüli páncéljának egyik funkciójaként, sőt James Bond is egy láthatatlan Anston Martinnal száguldozott a Halj meg máskorban (Die Another Day). Úgy látszik, hogy hamarosan elérkezik az idő, amikor egy közönséges földi halandó is azon kaphatja magát, hogy a zajokból ítélve éppen egy páncélos hadoszlop halad előtte, de látni semmit sem lát ebből. Ez a jelenség az e-camuflage vagy e-álcázás műve lesz, amely az úgynevezett e-tintás festés révén még az olyan méretes tárgyakat is képes eltüntetni, mint egy tank.

Egy nagyon kifinomult elektronikus érzékelő rendszert kapcsolnak a harckocsi burkolópalástjához, amely a környezetből, illetve háttérből vett mintákat jelenít meg a tank sík felületein, s így képessé teszi, hogy beleolvadjon a tájba és elkerülje a támadást.
Az elektronikus álcázás tehát nem átlátszóvá tesz a fénysugarak meggörbítésével vagy szétszórásával (ilyen kutatások is folynak), hanem valójában álruhába öltözteti a járművet. Csakhogy itt a terepszínű festés terephű vagy környezethű felületté változik, méghozzá folyamatosan, ami állandó védelmet jelent. Igaz a rendszert kifejlesztő brit hadiipari konszern illetékesei bevallották, hogy a megoldás még nem tökéletes, mert a megtört felületeken, például a harckocsi elején nem igazán alkalmazható.

A változó álcázásnak különösen változékony környezetben van jelentősége. Az Afganisztánban állomásozó brit csapatok járművei például sivatagi homok színű álcázó festést kapnak, de Helmand tartományban kiterjedt zöld zónák, mezőgazdasági területek vannak, ahol a magasra nőtt haszonnövények között a tálibok előszeretettel meghúzzák magukat. A sivatagi festés ilyen helyen szinte használhatatlan.

A harctéri láthatatlanság, ami korábban elképzelhetetlen volt, vagy a sci-fi regények világába tartozott, most a BAE Systems fejlesztéseinek köszönhetően hamarosan tudományosan ténnyé változik. Sőt nemsoká már bemutatkozhat a dél-afganisztáni hadműveletek során. A koncepció a “A jövő védett járműve” program keretében született meg. Ebben hétféle – különböző halálos fegyverekkel felszerelt – új típusú katonai járművet vizsgáltak, ember által vezetetteket és önjárókat egyaránt. Az ember nélküli járművek, vagy más néven harctéri robotok képesek lesznek veszélyes küldetéseket végrehajtani ellenséges területeken, aknáktól mentesíthetik a terepet vagy tűz alatt is összegyűjthetik a sebesült katonákat.

A parancsnokok 2013-ra már várják az első kipróbálható verziókat, s négy éven belül már az igazi prototípusok is elkészülhetnek. Az első fejlesztés egy hibrid elektromos hajtású 30 tonnás könnyű harckocsi lesz, amelynek a túlélés képességei azonban megegyeznek a mostani legnagyobb tankokéval. Összehasonlításképpen a brit hadseregben jelenleg rendszeresített Challenger 2 tank súlya 62,5 tonna, s egy 1200 lóerős V12-es dízelmotor hajtja.
A britek által Afganisztánban használt felfegyverzett járművek szinte mind az életciklusuk végén járnak. Egy kivétel van a dél-afrikai tervezésű, de amerikai gyártmányú Mastiff szállítóeszköz (látszatra egy nagy teherautó különféle felépítményekkel és géppuskával), amely azonban igen hatékonyan teljesíti feladatát sokféle misszióban. Erről a magyar katonák is mesélhetnének, mert ők is sikerrel használják a Mastiffot. Hogy nem közönséges teherautóról van szó, azt az ára is mutatja, mert a 14,5 tonnás alapfelszereltségű eszköz is 475 ezer dollárba, közel 100 millió forintba kerül.

Az új járműveknek új képességek dukálnak. A tudósok már nagyon közel állnak hozzá, hogy felhasználható minőségű átlátszó páncélt fejlesszenek ki, amely sokkal keményebb, mint a jelenlegi golyóálló üvegek. Ezek a harckocsik megfigyelőállásait borítanák, így a csapatok a harctéri helyzetről sokkal jobb képet kaphatnának. Emellett felhasználnak egy úgynevezett „biometrikus integrációs” technológiát is, amely fejlett algoritmusok alapján analizálja a tömeg viselkedését, hogy megtalálja a forgatagban potenciális fenyegetést jelentő egyedeket, például az öngyilkos merénylőket az egyének vagy csoportok gyanús viselkedési mintáinak azonosításán keresztül.

A rendszer elektronikusan szkenneli a gyanús viselkedést, az oda nem illő ruházatot, a körözött személyek listáján szereplőket az arc- és íriszfelismerő programok segítségével. Az eredmény aztán megjelenik a járműben egy képernyőn, vagy a helyszínen lévő csapatok kézi számítógépein.
A terroristák elleni műveletekben az így kapott információk akár életről és halálról dönthetnek. A katonai felszerelések pedig mindinkább alkalmazkodnak ehhez a környezethez is.Természetesen ezek az eszközök már az e-camuflage technológiát is használni fogják a hatékonyabb rejtőzködés érdekében. Ha a szárazföldi alakulatoknál beválik a rendszer, akkor nagy valószínűséggel a haditengerészetnél is bevezetik,s először a tengeralattjárók tornyait teszik egyenlővé a hullámokkal.

Hozzászólások