Nemrég egy vállalati dolgozó informatikai eszköztára kimerült az asztali számítógépben, esetleg egy céges mobiltelefonban. Az új technológiák elterjedésének köszönhetően azonban a munkatársak mindinkább szeretnék az otthon vagy út közben használt eszközeiket üzleti célokra is igénybe venni, így a cégvezetőknek is meg kell barátkozniuk az okostelefon és a tablet szavakkal. A rendszergazdák, és informatikai döntéshozók első reakciója sok esetben az elutasítás lehet, amely a belső rendszer integritása és biztonsága szempontjából teljesen természetes, a tiltással azonban csupán azt érjük el, hogy csökkenhet a kollégák munkahatékonysága és motiváltsága.
Egyre több szakértő szerint a saját eszközök beengedése, az úgynevezett konzumerizáció a megoldás az alkalmazottak lojalitásának fokozására. Az Egyesült Államokban egyenesen buzdítják a munkavállalókat saját eszközeik üzleti használatára, ez az úgynevezett Bring Your Own Device (BYOD – Hozd be saját eszközöd) szemlélet. A közelmúltban végzett nagyvállalati felmérésekből kiderül, hogy már többen engedik meg a saját eszközök vállalati felhasználását, mint ahányan tiltják, az otthonról beszivárgó "kütyük" használatának szabályozása ugyanakkor a legtöbb helyen még megoldásra váró probléma, és a biztonsági kockázatok kivédése érdekében is fontos e megfelelő szabályozások bevezetése.
Ezzel kapcsolatban érdemes megfontolni a NAVIGATOR Informatikai Zrt. leghasznosabb tippjeit.
1. Ismertesse a házirendet és a jogosultságokat!
Előre rögzíteni kell, hogy kik, milyen pozícióban és milyen mértékben számíthatnak arra, hogy az informatikai részleg támogatja munkavégzésüket a saját eszközükön is. Szükség lehet továbbá egy tájékoztatóra a céges információk elérésének biztonsági feltételeiről, melyet az alkalmazottakkal a lehető legszigorúbban be kell tartatni. A biztonságos és helyes eszközhasználat alapja, hogy az alkalmazottak ismerik lehetőségeiket és kötelességeiket.
2. Óvja a vállalati adatokat!
A gyakran hordozott eszközöket útközben ellophatják, tulajdonosaik elveszíthetik, így a céges adatok illetéktelenek kezébe kerülhetnek, illetve könnyen vírusok és egyéb kártevők áldozataivá válhatnak, amelyek aztán pillanatok alatt megfertőzhetik a vállalat hálózatát és gépeit is. Ezenkívül a nem csak munkára használt telefonokkal és tabletekkel olyan kommunikációs formákra is lehetőség nyílik, amelyek során érzékeny vállalati adatok kerülhetnek ki a cégtől. Szerencsére ma már több olyan felügyeleti megoldás létezik, amellyel az adatkommunikáció központilag szabályozható, az eszközök a belső levelezőrendszerbe integrálhatók, így a telefonok és tabletek a céges PC-khez hasonlóan kezelhetők, letilthatók akár távolról is.
3. Válassza a privát felhőt!
Az egyik legnagyobb biztonsági kockázatot a távoli felhasználók céges hálózathoz való kapcsolódása rejti. Nemcsak a biztonságot, de a hatékonyságot is növelhetik a privát felhőre épülő megoldások, melyek segítségével az irodán kívülről kapcsolódó munkatársak számára is a vállalaton belüli körülmények teremthetők meg.
4. Mobilizálja a vállalati alkalmazásokat!
A "beérkező" dolgozói okostelefonokra és táblagépekre folyamatosan számos üzleti alkalmazás jelenik meg az irodai megoldásoktól az üzletiintelligencia-klienseken át az ügyfél-nyilvántartási rendszerekig, vagyis ezek az eszközök remekül használhatók akár rendszeres munkavégzésre is. Ha egy vállalat a megfelelő jogosultságokat figyelembe véve teszi elérhetővé ezeket a programokat, alkalmazottai saját mobil eszközeikről is teljes értékű munkát végezhetnek.
5. Készüljön fel a legrosszabbra!
Az eszközök szervizelésének, illetve a helyettesítő eszközöknek a biztosításával egy esetleges meghibásodás esetén is zökkenőmentesen folyhat a munka. Továbbá célszerű egy megállapodást is aláíratni az alkalmazottakkal, hogy a cégtől való távozás esetén az összes bizalmas vállalati adat törölésre kerül telefonjaikról, illetve táblagépeikről.