A Microsoft a BUILD konferencia első napján lerántotta a leplet a Windows 8 főbb újdonságairól, sőt, letölthetővé is tették a Developer Preview változatot (ennek telepítéséről korábban már mutattunk is egy képes összeállítást, illetve a Windows 8 működéséről is készült egy képes összefoglaló, amelyet itt láthatnak).
A BUILD konferencia első keynote-ján a cég elsősorban a rendszer táblagépekre optimalizált felületének hatékonyságát demózta, a legkülönfélébb masinákon. A Start felület nagyon emlékeztet a Windows Phone 7 mozaikos megoldására, s bár egérrel is használható, azért egyértelműen érintőképernyős eszközökre termett. A mozaikok itt is "élnek", állandó változásban van minden. Aki használt Windows Phone 7 alapú okostelefont, tudja, miről van szó. Ez most ugyanaz, csak "nagyban". Ettől függetlenül persze a Windows 8-ban megtaláljuk majd a Windows 7-nél megszokott felületet is, a hagyományos ablakokkal, Tálcával stb. A Microsoft ígérete szerint a korábbi Windowsra készült alkalmazások a Windows 8-on is gond nélkül futnak majd. Az alkalmazások futtatásával kapcsolatos érdekesség, hogy a Windows 8-as programok nem futnak a háttérben, hanem hibernált állapotban várják, hogy újra előtérbe kerüljenek.
Többek között ennek is köszönhető, hogy a Windows 8 rendszerigénye meglepően visszafogott lesz, simán elfut ugyanazon a vason, amin a Windows 7 is elment, sőt, adott esetben egy valamivel gyengébben is. A rendszer fut majd ARM architektúrán, és támogatja majd például az USB 3.0 szabványt is.
A biztonságra is nagy hangsúlyt fektet a cég, az előadáson például demózták, hogy amennyiben egy fertőzött pendrájv kerül a gépbe a rendszer indulásakor, a Windows 8 azonnal leáll, amíg azt el nem távolítjuk.
A BUILD konferencián kiemelt helyet kapott a fejlesztés egyszerűsödésének demózása is. A Windows 8-as alkalmazások fejlesztésénél számos rendszerfunkcióhoz férhetünk hozzá minimális kódolással, így egy pár soros kód is elég például ahhoz, hogy megnyissuk a rendszerben tárolt fotókat, szerkesszük azokat, majd rögtön meg is osszuk őket az interneten. Az online megosztás és a felhők (például a Windows Live és a SkyDrive ilyen szolgáltatásai) amúgy is fontos részét képezik az új rendszernek, ráadásul a Windows 8 ezek használatát mindig az éppen aktív internetelérés típusához idomítja. A közös rendszerelemek használata jelentősen megkönnyíti az alkalmazások közötti információcserét is, ami a fejlesztők és a felhasználók számára egyaránt előnyös. Amúgy akár HTML5 alapokon, egy weboldalból is pillanatok alatt varázsolhatunk Windows 8 alkalmazást, szóval igazi Kánaán lehet a rendszer a programozóknak. Jöjjön akkor most néhány kiemelt újdonság a Windows 8-ról, a teljesség igénye nélkül.
Alkalmazások vásárlása
Ahogy a mobil rendszereken, vagy éppen az OS X Lionban, úgy a Windows 8-ban is lesz online szoftverbolt, Windows Store néven. Ez a DP verzióban még nem működik, de bizonyára hasonló lesz az Apple Mac App Store-jához, csak Mozaikos köntösben (aki még nem látta élőben a Mac App Store-t, itt talál róla videót).
Új Feladatkezelő
Egy sokkal kezesebb, áttekinthetőbb Task Manager áll majd a rendelkezésünkre a Windows 8-ban, mint amit a Windows 7-ben megszokhattunk. Rendkívül részletes információkkal szolgál minden futó folyamatról, alkalmazásról.
Új Intéző
Az Intéző is teljesen megújul. Jönnek a szalagok az eszköztárban, így minden fontos funkciót elérhetünk a kis ikonokra kattintva. Jelentősen változik a Windows 8 fájlkezelése, megállíthatunk majd másolásokat, részletes információt kapunk minden adatforgalomról stb. Az alábbi cikkben adtunk áttekintést arról, milyen változásokon esett át az Intéző a kezdetektől a Windows 8-ig.
Lock képernyő
A Windows 8 a Lock képernyő esetében is hozza a Windows Phone 7 funkciókat, egy pillantással átlátjuk például, hogy jött-e új üzenetünk, e-mailünk. Érdekesség a Picture Password lehetőség, amelynek segítségével a PIN kódok és jelszavak helyett a megfelelő ujjgesztusok használatával juthatunk be a rendszerbe.
Egyéb érdekességek
A Windows 8 Developer Preview tele van aggatva minden földi jóval, elsősorban persze a Mozaikos felületre kihegyezve. Így például használhatjuk az Internet Explorer érintőképernyőre optimalizált változatát, van egy kiváló RSS alkalmazás, riasztási időpontokat állíthatunk be, vannak tőzsdeinformációk, Windows Store (ez még nem működik) stb. A Vezérlőpultból is van egy mozaikos változat, amelyen áttekinthető elrendezésben elérjük a legfontosabb rendszerbeállításokat.
A rendszer az új kernel megoldásoknak köszönhetően gyorsabban bootol (nem csak SSD-vel ellátott notebookon!), és képes lesz például alapból használni az ISO képfájlokat, ami jól jöhet egy olyan időszakban, amikor egyre több hordozható gépből marad ki az optikai meghajtó.
Mindent egybevetve a Windows 8 nagyon ígéretesnek tűnik, bár kétségtelenül szokatlan, ahogy a régi és új rendszerelemek vegyülnek. Az Apple ezúttal talán apróbb lépésekben halad az asztali- és tábla rendszerek összemosása felé, Redmondban viszont mindent egy lapra tesznek. Kétségtelenül szokni kell a dolgot, ám kijelenteni, akár azt, hogy ez használhatatlan lesz, akár azt, hogy megváltja a világot, egyelőre badarság lenne. Egy fejleszői változat alapján, ami még a béta állapotot sem érte el, nem lehet messzemenő következtetéseket levonni semmiről. Ráadásul a béták megjelenéséről nem hangzott el konkrétum, így aztán egyelőre nem tudni, milyen ütemezés szerint halad majd tovább a fejlesztés, és mikor várható a végleges változat. Mindenesetre az kétségtelen, hogy érdekes irányba indult el a Windows 8, amely végre nem csak apró belső és külső simításokat hoz majd a hosszú évek óta lényegében változatlan rendszernek, hanem valódi megújulást.