Molnár Barbara
Molnár Barbara
Tetszett a cikk?

A magyar vezetők többsége elsőre maximum egy percet foglalkozik egy önéletrajzzal, és a döntő többség azonnal kukába is dobja, ha az átláthatatlan vagy helyesírási hibák vannak benne. Sőt, 14 százalékuk akkor is ejti, ha a fénykép alapján nem szimpatikus a jelentkező.

Múlt héten megírtuk, hogy szakértők szerint új munkatárs keresésekor az első alkalommal harminc másodperc jut egy önéletrajzra, ennyi idő alatt dől el, hogy a kukába kerül, vagy abba a kupacba, ahová azok, akiket érdemesnek találnak egy személyes interjúra. Kíváncsiak voltunk, hogy a minket olvasó vezetők, HR-szakemberek mennyi időt fordítanak egy jelentkezőre, és mi az, ami miatt akár azonnal, olvasás nélkül a kukában landolhat egy önéletrajz.

AFP / Lionel Bonaventure

Az első benyomás a döntő

Úgy tűnik, igazuk van a szakértőknek, és bizony egy perc alatt dőlhet el valakinek a sorsa, ugyanis a válaszadóink több mint 60 százaléka ennyi időt fordít egy CV-re. Ennél még többen vannak – a megkérdezettek majdnem 80 százaléka –, akik első benyomás alapján szelektálnak az önéletrajzok között.

A legtöbb válaszadó azonnal a kukába dobja a CV-t, ha az átláthatatlan (76 százalékuk vallotta be ezt), vagy helyesírási hibák, elütések vannak benne (68,8 százaléka a válaszadóknak emiatt is azonnal kiszelektálja a neki nem tetsző jelölteket). Az azonnali kukába dobás indokai között harmadik helyen a nem megfelelő végzettség van, ezt pedig a nem megfelelő munkatapasztalat követi. Vagyis egy rosszul elkészített önéletrajz sokkal nagyobb eséllyel teszi azonnal sikertelenné a jelentkezést, mint a nem megfelelő végzettség vagy a szakmai tapasztalat hiánya.

Bár az interneten számos helyről tölthető le olyan önéletrajz, amit csak ki kell tölteni, úgy tűnik, ez önmagában nem elég, a válaszadóink 18,6 százaléka ugyanis azonnal félreteszi a jelentkező levelét, ha az első ránézésre túlzottan sablonos. Az sem mindegy, hogy milyen fényképet csatolunk az önéletrajzhoz, ugyanis a vezetők 14,1 százaléka a fénykép alapján szelektál.

Úgy tűnik a válaszokból, hogy az átlátható, letisztult, egyszerű stílus a nyerő, ugyanis többen megjegyezték, hogy a túl „csicsás” vagy túl terjedelmes önéletrajzok is az első ránézés után a nem kupacba kerülnek.

A különleges érdekes

Bár a motivációs levelekről a legtöbben azt gondolják, hogy teljesen feleslegesek, az általunk megkérdezettek jelentős többsége – 73 százaléka – elolvassa azt. Szintén sokszor kérdés, hogy érdemes vagy kell-e a CV-be olyan személyes elemet beleírni, mint például a hobbi. Mi az eredményekből úgy gondoljuk, hogy igen, ugyanis a vezetők több mint 57 százaléka olvassa el, mert azt gondolja, elárul valamit a jelentkezőről. Volt olyan is, aki azt mondta, ha valakinek különleges hobbija van, nagyobb eséllyel hívja be beszélgetésre.

Igaz, a válaszadók 22 százaléka a hobbirésszel nem foglalkozik, mert a többség sablonos dolgokat ír, és 17 százalék vallja, hogy egyáltalán nem érdekli, ki mit csinál szabadidejében.

Ha szeretne további hasznos híreket olvasni, iratkozzon fel hírlevelünkre!

Zalatnay István református lelkész szerint az egyháznak vissza kéne adnia a kormánytól kapott ingatlanokat

Zalatnay István református lelkész szerint az egyháznak vissza kéne adnia a kormánytól kapott ingatlanokat

Die Zeit-kommentár: Itt az idő sarokba szorítani Orbánt

Die Zeit-kommentár: Itt az idő sarokba szorítani Orbánt

Pálinka és muzsika – Orbán Viktornak ez jutott eszébe a magyar kultúra napjáról

Pálinka és muzsika – Orbán Viktornak ez jutott eszébe a magyar kultúra napjáról

Ismét Gyurcsány Ferencet választotta meg elnöknek a Demokratikus Koalíció

Ismét Gyurcsány Ferencet választotta meg elnöknek a Demokratikus Koalíció