2010 márciusában a Republikon Intézet Kire szavazzanak a liberálisok? címmel vitát rendezett Bokros Lajos, Lendvai Ildikó, Navracsics Tibor és Schiffer András részvételével. A hvg.hu tudósítójaként ott voltam, idézek önmagamtól néhány, a Fidesz akkori frakcióvezetőjére vonatkozó sort.
„Akik a szabad és erős Magyarországra tartanak igényt, azok nyugodtan szavazhatnak ránk” – tette hozzá.
A kérdés az, hogy ma Magyarországon liberális mércével mérve a jogállam rendben van-e vagy vannak-e funkcionális zavarok – fejtegette Navracsics Tibor. Szerinte az elmúlt négy évben a magyar demokráciát és az emberi jogokat súlyos incidensek érték. Létezik magyar liberalizmus, de az elmúlt négy év elég okot szolgáltatott arra, hogy a liberális szavazók elgondolkodjanak. Az elmúlt négy évben ugyanis a magyar demokrácia sérüléseket szenvedett, így azt reparálni kell – fejtette ki az ellenzéki frakcióvezető.
„András, nyugodj meg, nincsenek tekintélyuralmi törekvéseink” – fordult egy ponton Navracsics Schifferhez.
A Fidesz és a liberálisok közös nevezője a szabadság és a jólét – közölte Navracsics Tibor, aki szerint olyan kormányra van szükség, amely mindenkinek elhozza a szabadságot és a jólétet, azaz a polgári Magyarországot. Az állam ne korlátozza a szabadságjogokat […] – tette hozzá. Schiffer „ökoszociális piacgazdaságát” úgy kommentálta: az a közeljövőben reális jövőképpé válhat, de most először a gazdaságot és a jogállamot kell stabilizálni. Részleteket azonban Navracsics nem árult el.
Navracsics Tibor tehát, ha nem is túl sok konkrétummal, de mindenképpen a szabadelvűek megnyerésén fáradozott.
Nos, az azóta eltelt időben országgyűlési képviselőként Navracsics számos olyan törvényt szavazott meg, amely nem egyszerűen antiliberális – az, persze – hanem kimondottan részese a jogállam legyalulásának. Mindenekelőtt megszavazta az új alaptörvényt, továbbá a lelkiismereti és egyházügyi törvényt, az Alkotmánybíróság kiherélését, az új médiatörvényt, az új választójogi törvényt és a sor hosszan folytatható. Akinek ez sem elég: a szimbolikus jogszabályok olyan gyöngyszemét szavazta meg, mint a Máriapócsi Kegyhelyről és a magyar görögkatolikus társadalomban betöltött szerepéről elfogadott határozat.
Ha valaki szabadelvűként még ezek után is rendületlen híve a közigazgatási és igazságügyi miniszternek: a csütörtöki politikai vitanapon, melyet Orbán Viktor kihagyott, így miniszterelnök-helyettesként Navracsics Tibor képviselte a kormányt, a politikus hitet tett az elmúlt két év intézkedései mellett, hangsúlyozva, hogy „az 1989-90-es kompromisszum fölélte tartalékait”.
És akkor még nem beszéltünk mindarról a nyirős-horthys-relativizálós kellemetlen masszáról, amihez Navracsics Tibornak egy szava sem volt.
Miért is kellett volna a liberálisoknak a Fideszre szavaznia?