hvg.hu: Mennyire érte Önt meglepetésként az ellenzék jelöltjének, Bukarest polgármesterének győzelme?
Eckstein-Kovács Péter: Nem volt teljesen váratlan az eredmény, hiszen a kihívónak mindig kedvezőbb a pozíciója. Adrian Nastase, a szociáldemokraták jelöltje, a jelenlegi miniszterelnök viszont azzal érvelhetett, hogy az idén 8,1 százalékos lesz a gazdasági növekedés, és sikerrel zárultak az EU-val folytatott tárgyalások.
hvg.hu: Milyen változásokat hozhat Basescu elnökké választása?
E.P.: Mint a liberális- demokrata szövetség feje, Basescu nyilván a liberálisok programjának támogatójaként lép fel, azaz az energiaszektor privatizálását, az adók csökkentését, a közéletben átlátható, tiszta viszonyok megteremtését fogja szorgalmazni. Elnökként jóval nagyobb mozgástere lesz a külpolitikai-honvédelmi területen, és eddigi nyilatkozatai arra engednek következtetni, hogy ki is fogja használni a funkciójából adódó lehetőségeket.
hvg.hu: Közbevetőleg: a romániai elnöki jogkör tehát jóval nagyobb, mint a magyar?
E.P.: Feltétlenül. A magyar elnöknek inkább protokolláris a funkciója, a román elnöknek jóval nagyobb a hatalma, külügyekben, védelmi politika kialakításában elsősorban. Basescu már jelezte, erősíteni akarja Románia együttműködését az Egyesült Államokkal, anélkül, hogy ezzel veszélyeztetné az EU-s kapcsolatokat. [Mindenesetre a BBC-nek adott interjúban Basescu jelezte, részben újratárgyaltatná a Románia számára előnytelen, ám már lezárt témákat, köztük azt a fejezetet, amelynek értelmében az országnak évi 2 millió tonnával csökkentenie kellene acéltermelését, és az energiaügyi fejezetet].
hvg.hu: Mennyire változhat a romániai magyarság helyzete?
E.P.: Mindkét elnökjelölt furcsa kijelentéseket tett a kampány során, Nastase elutasította a kettős állampolgárság gondolatát, Basescu viszont a területi, illetve a kulturális autonómia kapcsán tett frivol kijelentéseket. Szerinte a kulturális autonómia már létezik, hiszen a csárdást nem tiltották be, Marosvásárhelyen pedig működik a magyar színház. Ettől függetlenül, az új elnök nyilvánvalóan Calin Popescunak, a liberális-demokrata szövetség társelnökének ad majd megbízást a kormányalakításra. Márpedig a parlamenti többséghez, az átlátható, tiszta viszonyok megteremtéséhez két kisebb párt, a humanisták illetve az RMDSZ képviselőinek szavazataira szüksége lesz a kormánynak, ezért bevonásuk a koalíciós kormányba valószínűnek tűnik. A koalíciós tárgyalások feltehetően hamarosan megindulnak.