Megjelenési sorrendben az első Kornai János A gondolat erejével című
© Marton Szilvia |
Ám arról csak most, Szőnyei Tamás Nyilván tartottak című, rendőrségi dokumentumokban bővelkedő "kémregényéből" értesülhettek számosan, hogy mennyire sikeresek voltak az ügyosztály munkatársai a bomlasztásban vagy épp a beszervezésben. Besúgónak, kémnek vélték társai és üzletfelei Spiró György kétezer évvel ezelőtt játszódó nagyregényének főhősét, Urit is, holott nem volt az. "Akkoriban, a Római Birodalomban mindenki mindenki ellen kémkedett. Mindenki mindenkinek ügynökölt" - ad sajátosan mai magyarázatot egy interjúban Spiró a főhősét övező szüntelen gyanakvásra.
Szimultán olvasva e három könyvet, elmerengtem a sajátos tartalmi egybeeséseken. Például azon: ha három, különböző műfajú remekmű ennyire egy irányba húz, az gyaníthatóan nem a véletlen műve. Mint ahogy az sem, ha három író három generációt képviselve ennyire fényesen bizonyítja, hogy a morális szembenézésre igenis volna igény. Ám hiába, ha az esély ismét elenyészőben van. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltáráról szóló törvényt ugyanis a köztársasági elnök az Alkotmánybírósághoz utalta, egyebek mellett azzal érvelve: "mivel a megfigyeltek a hatályos törvény alapján is megismerhetik a velük kapcsolatba hozható operatív kapcsolatról, hálózati személyről, hivatalos alkalmazottról az azonosításukhoz szükséges adatokat, az információs önrendelkezési jog érvényesítéséhez nincs szükség ezeknek a személyes adatoknak a teljes nyilvánosságra hozatalára".
Ami mármost konkrétan a személyemmel esetleg "kapcsolatba hozható kapcsolatokat" illeti, ők továbbra is nyugodtan alhatnak. S nem csupán azért, mert nincs bennem leleplezési vágy, csak kíváncsiság; bár abból akkora adaggal, hogy egy-két egykori kollégám "megbukása" után saját anyagom megtekintésének reményében az év elején a levéltárhoz fordultam. Június elején kaptam is választ, miszerint kérelmemet "nyilvántartásba vették", de a "megnövekedett érdeklődés" miatt "az előkészítő munka elhúzódik, és várhatóan több mint egy évet is igénybe vehet".
Ebből pedig kellemetlen tanulságok adódnak. Egy: az lenne a legnagyobb csapás a levéltár - Szőnyei szerint az ügyfeleket szívvel-lélekkel kiszolgáló - személyzetére, ha törvény rendelné el a teljes nyilvánosságot; akkor dugulna be igazán a rendszer! Kettő: lám, a nyilvánosságnak mégiscsak vannak fokozatai, hiába véltük egykor, ma már láthatóan primitív módon, hogy az vagy van, vagy nincs. Három: ha viszont vannak fokozatok, akkor előbb-utóbb lesznek besorolások is; az elsőség az elnöki kérést, az alkotmánybíróságit, netán a bíróit illeti, a második sorba politikusok, történészek, oknyomozó újságírók kerülnek, s a végére maradnak a balett-táncosok, biciklisták, gyalogosok. Nyugdíjasoknak korkedvezmény, tanulóknak bérlet.
Ezzel minden a helyére is kerül. A várakozás hónapjai, évei alatt ismét átjár minket a múlt áporodott levegője. Felidéződik a klasszikus hiánypszichózis, vele a gyanakvás: vajh' ma kik a nálunk egyenlőbbek, és miért. Végül, évek múltán, amikor a túlterhelt, elgyötört kutatóktól megkapott dossziécskánkba belelapozunk, eltűnődhetünk: valóban csak ennyi lett volna? Csak ennyi volt? Mi is?
FARKAS ZOLTÁN
(A szerző a HVG munkatársa)