Kállay Miklós |
Kit terhel a felelősség ezért a példátlan kataklizmáért? 1945 után az „uralkodó osztályokat”, illetve a Horthy Miklós kormányzót marasztalták el, és az általa kinevezett miniszter-elnököket, a politikai pártok vezetőit állították Népbíróság elé „háborús és népellenes bűncselekmények” miatt. Három korabeli miniszterelnököt és egy „nemzetvezetőt”akasztottak fel (Imrédy Bélát, Bárdossy Lászlót, Sztójay Dömét és Szálasi Ferencet), s az ítéletek árnyékát egyesek még a harmadik évezred elején is rávetítik a magyar jobboldalra.
Kevesebb szó esik arról, hogy jobboldali politikusok voltak azok is, akik minden tőlük telhetőt megtettek a tragédiasorozat megakadályozásáért. (Kállay Miklós, Bethlen István, Esterházy Móric, Rassay Károly, Keresztes-Fischer Ferenc és mások). A szociáldemokrata Peyer Károlyt, aki hajlandó volt összefogni velük az ország megmentésére, jobboldaliként bélyegezte meg a baloldal, és emigrációba kényszerítette. (Bajcsy-Zsilinszky Endre is csak azért kerülte el ezt a sorsot, mert 1944 végén a nyilasok kivégezték).
Mennyiben nyújtanak újat ezek a jelentések, árnyalják a képet, melyet a korszakról eddig kialakítottunk? Kitűnik belőlük, hogy 1943 őszére, a szovjet csapatok előrenyomulásával feltámadt a nyugati diplomaták által sem cáfolt félelem, miszerint Magyarország, Sztálin érdekszférájába kerülve, elveszítheti nemzeti függetlenségét, s a balti köztársaságok sorsára juthat. Ez az egyre nyomasztóbbá váló aggodalom a legvilágosabban gondolkodó emberek tisztánlátását is elhomályosította, s háttérbe szorította a korlátozó intézkedésekkel sújtott, de a környező országokhoz képest még mindig elviselhető helyzetben lévő zsidósággal való együttérzést.
Ismert tény, hogy Kállay Miklós miniszterelnök „kiugrási politikája” azokra a titkos tárgyalásokra épült, melyet magyar diplomaták a nyugati hatalmak képviselőivel folytattak Törökországban, Svájcban, Portugáliában és Svédországban. De partnereik, a viszonylag alacsony szintű nyugati diplomaták nem tudtak, illetve nem akartak választ adni a Magyarország jövőjére vonatkozó kérdésekre. Nem cáfolták az angolbarát politikusok legfőbb reményét, azt, hogy a közeli jövőben sor kerül a nyugati szövetségesek balkáni partraszállására. A megtévesztő taktika legfőbb oka az volt, hogy a brit diplomaták tudták: a tárgyalások eredménye valószínűleg a németek tudomására jut, és mindenképpen titokban akarták tartani a már 1943 óta intenzíven előkészített normandiai partraszállást.
Auschwitzi túlélők |
A Magyar Megújulás Pártjának képviselői, a „szalonnyilasok”, és Szálasi Ferenc „forradalmi nyilasai” egyaránt azt hirdették, amit Imrédy állított 1943 december 16-i parlamenti beszédében: „ha a német erő összeomlik, más kivezető út, mint a bolsevizmus, nincs”. A kormánypárt angolbarát politikusai ezt a logikát képtelenek voltak megcáfolni.
Szovjet atrocitás: tömegsír Katynban |
Hitlernek, aki már 1943 szeptemberében utasítást adott a Margareta-terv előkészítésére, természetesen lefordították ezt az újságcikket, amelyet dühöngve olvasott. De a tébolyult német diktátor azt is tudta, hogy a Szovjetunióval határos, illetve az érdekszférájába tartó országok vezetői, Finnországtól Bulgáriáig, jobban rettegnek Sztálintól, mint tőle, hiszen a nácik gaztettei – mindenekelőtt a kelet-európai zsidóság tömeges legyilkolása – még kevésbé voltak ismertek, mint azok a deportálások és gyilkosságok, melyeket a kommunisták 1939 szeptembere és 1941 június vége között követtek el az általuk megszállt területeken.
Érkezés a Gulagra |
Most utólag, persze könnyű ítélkezni: 1943 végén, 1944 elején a politikai elitnek félre kellett volna tennie belső konfliktusait, és úgy kellett volna meggyőznie az antiszemita propagandával átitatott közvéleményt a magyar zsidóság megmentésének szükségességéről, hogy közben elfogadja saját, elkerülhetetlen felszámolásának gondolatát. A Kállay-kormány azonban erre nem volt, de nem is lehetett képes.