Joaquim Almunia, az EU pénzügyi biztosa. Hogyan fogadja? © AP |
A kiszivárogtatás nyomán másfél százalékkal esett a forint árfolyama, de elemzők szerint előbb-utóbb megnyugszik a piac, és nem kell tartani drámai leértékelődéstől. Dwyfor Evans, a Bank of America elemzője ezt azzal magyarázza, hogy eddig túl sok szó esett a költségvetési deficitről, és csak most „esett le a tantusz”, hogy milyen nagyarányú az államadósság. Az egyre nagyobb adósságszolgálat rontja a fizetési és a költségvetési mérleget, ezért a kormánynak nagyon kell vigyáznia, nehogy egy ördögi körbe kerüljön. Magyarország már ma is a GDP négy százalékát költi adósságszolgálatra, ami megfelel a költségvetési hiány 40 százalékának.
Mindent összevetve, Magyarország kilátásait rendkívül kedvezőtlennek tartják külföldön, felhívják a figyelmet, hogy várható az infláció felgyorsulása, a kamatok megugrása, a kölcsönfeltételek rosszabbodása és a gazdasági növekedés lassulása.
Joaquin Almunia, a brüsszeli bizottság pénzügyi biztosa, többek meglepetésére a Gyurcsány kormány takarékossági programjáról néhány hete pozitívan nyilatkozott. Szeptember 1-jével eldől, tartja-e még véleményét, és miképpen reagál a magyar programra az Európai Központi Bank. Mindenestre külföldön már azt is biztatónak nevezik, hogy a kormány mind több valóságos és ellenőrizhető statisztikai adatot hajlandó közölni. A Gyurcsány kormányba vetett bizalmat ugyanis eléggé kikezdte, hogy ismételten téves költségvetési adatokat hozott nyilvánosságra, és folyamatosan nagyobb lett a költségvetési hiány a tervezettnél.
Mindezek fényében Magyarország legjobb esetben is csak 2013-ban vezetheti be az eurót
Chritopher Condon a Financial Times budapesti tudósítója