Budapesten egy nappal korábban már közzétették, hogy a magyar köztársasági elnök a hivatalos állami ünnepségek után Erdélybe készül, Nyergestetőn kopjafát állít a szabadságharcban elesettek emlékére, ahol ünnepi beszédet is mond. A bejelentés szerint ezután Csíkszeredába megy, s az ottani ünnepségen is szól majd az összegyűlteknek, végül fáklyás felvonuláson vesz részt.
Az RMDSZ értesülései szerint azonban a "román illetékes hatóságok eltanácsolták" a magyar államfőt ettől a látogatástól. Ez a Markó Béla elnök és Kelemen Hunor ügyvezető elnök kézjegyét viselő közleményből derül ki. Emlékeztetnek: az RMDSZ megalakulásától kezdve következetesen küzdött azért, hogy a romániai kisebbségi közösségek akadálytalanul megünnepelhessék nemzeti évfordulóikat. "Jelentős eredménynek tartjuk, hogy ma Romániában a magyarok évről évre méltó körülmények között ünnepelhetik meg az 1848-as forradalom és szabadságharc évfordulóját, március 15-ét, a román kormány és a román politikai pártok képviselőinek a részvételével" - olvasható a közleményben, amely felidézi azt is, hogy 1997 óta március 15-i ünnepünket üzenetükkel minden alkalommal megtisztelik a román államfők vagy miniszterelnökök, az ünnepségeken természetes módon jelen vannak a magyarországi közélet vezető személyiségei.
"Tagadhatatlan, hogy az RMDSZ és a román pártok közti folyamatos párbeszédnek, illetve a Románia és Magyarország közti jó együttműködésnek köszönhető mindez. Nem volt könnyű a kilencvenes évek kezdetének feszültségekkel terhes időszakától eljutni a kölcsönös megértésig" - áll az RMDSZ közleményében, amelynek aláírói éppen ezért - mint írják - megdöbbenéssel fogadták a Sólyom Lászlót "eltanácsoló" értesülésüket.
Markó Béla és Kelemen Hunor szerint "sem az egyre szorosabb román-magyar viszonnyal, sem a két országnak az Európai Unióban elfoglalt helyével, sem népeink regionális egymásra utaltságával nem fér össze egy ilyen álláspont, amely érzelmileg és eszmeileg is könnyen visszavethet minket oda, ahonnan elindultunk: a kilencvenes évek elejére".
Az RMDSZ meggondolatlan, rossz döntésnek tartja a magyar államfő látogatásának visszautasítását. "Mi továbbra is szívesen látjuk a magyar államfőt is, más magyarországi felelős személyiségeket is, románok és magyarok közös otthonában, Erdélyben, Székelyföldön vagy másutt". Az MTI érdeklődésére a román államelnöki hivatal szerda délután még nem tudta megerősíteni az RMDSZ által nyilvánosságra hozott információt.
RMDSZ: Sólyomot a román hatóságok eltanácsolták erdélyi látogatásától
Sólyom Lászlót a román illetékes hatóságok eltanácsolták március 15-i erdélyi látogatásától - véli tudni a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ), amely ezzel kapcsolatosan szerdán közleményt adott ki.
Para-Kovács Imre: Korhatáros hatalom és korlátozott ciklusok
Beleszerettek a kormányváltásnál a magyar gazdaságba, de mit kell tenni, hogy ez ne egynyári szerelem legyen?
Hatvan embert elküldtek a Mandinertől, alig ötvenen viszik tovább a Fidesz-közeli lapot
Kohán Mátyás számolt be a kirúgási hullám újabb epizódjáról.
Ha valóban maffiaszerűen működött az orbáni állam, a bűnszervezeti minősítés is megállhat – szuperhatalmat kap a vagyonvisszaszerzési hivatal
A lengyelek mögött felsorakozva, de őket kordában tartva arathatnak sikert Magyar Péterék
Vége van, az állam levágta magáról Balásy Gyulát
Telex: Bús Balázs mellett azokat is őrizetbe vették, akik dönthettek a választás előtt szétszórt 17 milliárdnyi NKA-támogatásról
Költségvetési csalás miatt nyomoz a NAV a Magyar Színház ügyében
A Tisza még több oroszolaj-pénzt vesz el a Moltól
Újabb hangfelvételt fedtek fel: Így aggódott Szijjártó Lavrovért, amikor a Wagner-csoport fellázadt
„Nem érdekel Messi” – mondta a sötét napokat megélő Ronaldo
A mexikói legenda csatlakozik Ronaldóhoz és Messihez, jön a foci-vb eddigi legizgalmasabb szakasza
Megdőlt a rekord, soha nem volt ilyen alacsony a Velencei-tó vízállása
És a kánikula folytatódik.